Brněnská PBS otestovala první proudové motory sestavené v USA, chce je tam vyrábět

Půl miliardy korun chce investovat PBS do výroby proudových motorů v USA:
Skupina PBS otestovala na Floridě první proudové motory, které byly sestavené ve Spojených státech amerických. Byly z dílů dodaných ze závodu ve Velké Bíteši na Žďársku. I výrobu těchto dílů se skupina chystá zavést v USA. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti.
Proudové motory z PBS jsou využívané v řadě leteckých aplikací, včetně střel, cvičných terčů, vysokorychlostních dronů a bojových bezpilotních letounů. Testování motorů navazuje na dřívější oznámení skupiny o plánovaném výběru lokality pro výrobu proudových motorů ve Spojených státech.
"Úspěšné dokončení testů představuje nejen významný krok pro PBS GROUP, ale také pro naše aktivity v USA, kde se již nepřetržitě blížíme k lokalizaci výroby," uvedl výkonný ředitel Pavel Čechal. Na americký trh směřuje přibližně čtvrtina produkce PBS, skupina tam už působí prostřednictvím své dceřiné firmy PBS Aerospace.
Pro výrobu v USA teď skupina vytváří podmínky a buduje dodavatelský řetězec. "Naším cílem je plně montovat a testovat motory z dílů vyrobených ve Spojených státech už v roce 2025. Je to pro nás zásadní zlom, který má strategický význam pro celou skupinu PBS Group, a je to také důležitý signál pro naše americké zákazníky, se kterými máme dlouholeté dohody o výrobě proudových motorů," uvedl Pavel Čechal.
Na Floridě byly zatím testované výkonnostně nižší řady motorů, následovat budou testy motorů vyšších výkonnostních řad, uvedla skupina. Testování bylo zaměřené na výkon, spolehlivost a bezpečnost motorů.
První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš vyvíjí a vyrábí motory pro různé druhy bezpilotních prostředků, lehké letouny a vrtulníky. Výrobcům letecké techniky dodává rovněž pomocné energetické jednotky, klimatizační systémy, letecké přístroje a komponenty. Patří například také mezi přední evropské slévárny přesného lití. Vloni měla tato firma podle výroční zprávy tržby za výrobky a služby 1,58 miliardy korun, v závodě pracovalo přes 600 lidí.
PBS již působí ve Spojených státech prostřednictvím své dceřiné společnosti PBS Aerospace a dlouhodobě se zaměřuje na inovace v oblasti letectví a energetiky.
Kanadská společnost Drayton Aerospace předložila nabídku na privatizaci většinového podílu v Czech Airlines Technics (CSAT), která je dceřinou firmou Letiště Praha a provádí těžkou i lehkou údržbu a opravy letadel. Zájemci jsou i mezi českými miliardáři.
Kanaďané usilují o opravárny na pražském letišti. Stojí proti českým miliardářům
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.