Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brněnský miliardový holding Seyfor ovládl Dotykačku. Míří s ní do světa

Brněnský miliardový holding Seyfor ovládl Dotykačku. Na snímku z roku 2022 zakladatel IT holdingu Martin Cígler.
Profimedia
 ČTK

Firmu Dotykačka poskytující pokladní systémy restauracím či prodejnám ovládla softwarová skupina Seyfor. Dosud v Dotykačce držela 53 procent, zbývající 47 procent ovládala investiční skupina Redwood Capital. Nyní má Seyfor ve firmě sto procent. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy Byznys to řekl zakladatel a šéf společnosti Seyfor Martin Cígler. Hodnota transakce podle něj přesáhla miliardu korun.

„Celková valuace Dotykačky je výrazně nad miliardu korun. Krát 0,42 - tohle platíme v den transakce,“ uvedl Cígler. Dotykačka podle něj za minulý fiskální rok utržila zhruba 300 milionů korun, provozní zisk EBITDA činil 110 milionů korun.

V Česku, na Slovensku a v Polsku provozuje Dotykačka 27 tisíc pokladen a platebních terminálů. Dominantní je na českém trhu, kde provozuje 20 tisíc zařízení.

„Český trh tvoří dvě třetiny obratu, Slovensko a Polsko jednu třetinu. Jinak řečeno, náš tržní podíl v Česku je výrazně větší než na Slovensku nebo v Polsku, čili čekáme, že porosteme, protože potenciál růstu tam máme mnohem větší, tam máme menší procenta na trhu,“ řekl Seznam Zprávám Cígler.

V plánu je rozšířit Dotykačku i na jiné trhy, kde už působí Seyfor, pravděpodobně do Srbska nebo Slovinska. „To je v podstatě i důvod toho, proč děláme tuto transakci. Máme velmi silnou pozici na Balkáně a v celé Jugoslávii. Máme tam účetní software, fakturační systémy a všichni tito zákazníci v nějaké fázi potřebují buď pokladní systém, nebo platební terminály. Pro nás je to obrovský trh, pro který jsme neměli řešení. Máme tam klíč k zákazníkovi a jsme schopni se k němu dostat. Proto bychom se tam chtěli dostat s Dotykačkou,“ uvedl v rozhovoru šéf společnosti.

Česká firma Seyfor, dříve Solitea, je jeden z největších evropských hráčů na poli informačních a komunikačních technologií (ICT). Vlastní ji Cígler spolu se slovenskou investiční skupinou Sandberg Capital. Skupina působí ve 38 zemích a má bezmála 1800 zaměstnanců. Loni podle Cíglera meziročně zvýšila tržby o třetinu a podle předběžných výsledků se přiblížila k pěti miliardám korun.

Martin Cígler
video

Brněnská IT skupina Solitea se mění na Seyfor

Tuzemská softwarová skupina Solitea se přejmenovala na Seyfor. Firma založená před 32 lety Martinem Cíglerem v současnosti zaměstnává 1600 lidí v osmi zemích a obsluhuje zákazníky ve 38 státech. V expanzi se chystá pokračovat. V příštím roce očekává zvýšení obratu ze 3,2 miliardy na 4,5 miliardy korun.

Přečíst článek

Martin Cígler

Budoucí miliardář Cígler: Vizi prodat firmu nemám, zajímavé nabídce bych se ale nebránil

Hned po sametové revoluci začal Martin Cígler podnikat, vytvořil svůj první účetní program pro firmy. Nyní je společnost Solitea, kterou založil a vede ji, hegemonem podnikového software ve střední Evropě. A dál roste. Její programy využívá přes čtvrt milionu firem v Česku, na Slovensku, v Rakousku, Slovinsku a dalších zemích. Solitea v posledních letech kupuje ve spojení s investiční skupinou Sandberg jednu firmu za druhou a zvětšuje svůj dosah. Má Dotykačku, iDoklad a dalších víc než třicet produktů. Už kolem ní začaly kroužit nadnárodní IT koncerny. Cígler má našlápnuto stát se jedním z nejbohatších lidí v Česku.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme