Brusel pomůže ocelářům. Chce udržet konkurenceschopnost těžkého průmyslu

Evropská komise představila akční plán na podporu ocelářství a produkce kovů. Cílem je urychlit dekarbonizaci a udržet konkurenceschopnost evropského ocelářského sektoru a hutnictví, řekl dnes na tiskové konferenci komisař pro průmyslovou strategii Stéphane Séjourné.
Oceláři si například stěžují na vysoké ceny energií a komise jim chce pomoci i v tomto ohledu. Evropská komise v letech 2026 a 2027 pošle 3,75 miliardy korun do výzkumného fondu pro uhlí a ocel. Dalších 600 milionů eur prostřednictvím programu Horizont Evropa věnuje na Dohodu o čistém průmyslu, uvedla EK v tiskové zprávě.
"Ocelářský průmysl byl vždy hlavním motorem evropské prosperity. Čistá ocel nové generace by se proto měla i nadále vyrábět v Evropě," uvedla předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. "To znamená, že musíme pomáhat našim ocelářům, kteří na globálním trhu čelí velmi nepříznivým podmínkám. Abychom zajistili, že zůstanou konkurenceschopní, musíme snížit náklady na energii a pomoci jim zavést na trh inovativní nízkouhlíkové technologie," dodala.
Rourovnu a válcovnu plochých výrobků ve zkrachovalé huti Liberty Ostrava by od října měla financovat společnost Vítkovice Machinery Trade (VMT) ze skupiny CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada.
Hotovo. Provoz části Liberty Ostrava zachrání miliardář Strnad
Zprávy z firem
Ocelářský průmysl je pro evropskou ekonomiku zásadní, protože poskytuje vstupy do kritických odvětví, jako je automobilový průmysl, čisté technologie a obrana. Nyní se potýká nejen s vysokými náklady na energie, ale například i s nekalou globální konkurencí. Podle EK je ale zároveň potřeba investovat do snižování emisí skleníkových plynů, které tento průmysl produkuje.
Ocelářský průmysl má 22 členských zemí EU, kde je dohromady asi 500 výrobních závodů. K tvorbě hrubého domácího produktu Evropské unie tento sektor přispívá částkou zhruba dva biliony korun a podporuje více než 2,6 milionu pracovních míst.
Německá automobilka očekává, že v letošním roce poptávka poroste, navzdory náročné situaci a zvýšení cel.
Zisk výrobce luxusních aut BMW klesl druhým rokem za sebou. Letos firma vyhlíží obrat
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.