Bude dostatek čipů pro AI? Altman už raději hledá sponzory na stavbu továren

Šéf společnosti OpenAI Sam Altman se snaží sehnat miliardy dolarů na výstavbu sítě továren, které by vyráběly polovodiče. S odkazem na své zdroje o tom píše agentura Bloomberg.
Altman, jehož firma vyvinula populární chatovací systém ChatGPT, podle nich jedná z obavy, že s rozšiřováním umělé inteligence (AI), která čipy pro své fungování potřebuje, nastane jejich nedostatek.
Altman podle zprávy jednal s několika velkými potenciálními investory v naději, že se mu podaří získat obrovské částky potřebné pro výstavbu továren na výrobu čipů. Projekt by zahrnoval spolupráci se špičkovými výrobci čipů a síť továren by měla globální rozsah, uvedli někteří lidé, se kterými Bloomberg mluvil.
Většina z 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze (ETF), které minulý týden schválila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), nepřežije. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to v rozhovoru s televizí CNBC řekl šéf společnosti Grayscale Michael Sonnenshein. Bitcoin dál oslabuje a klesl pod 41 tisíc dolarů (asi 933 700 korun).
Šéf Grayscale: Většina ze schválených bitcoinových EFT nepřežije
Money
Altmanova snaha o získání finančních prostředků odráží jeho obavy, že s tím, jak se umělá inteligence rozšiřuje, nebude čipů dost, uvedly zdroje Bloombergu. Některé aktuální prognózy výroby čipů naznačují, že nebude schopna uspokojit poptávku.
Výstavba a údržba továren na výrobu polovodičů je mnohem nákladnější než přístup, který upřednostňují mnohé jiné firmy. Společnosti Amazon nebo Microsoft, který je největším investorem do OpenAI, obvykle navrhnou vlastní čip, jehož výrobu pak zadávají externím podnikům.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.