Budvar se potřebuje vrátit na ruský trh kvůli ochranné známce

Budějovický Budvar letos pravděpodobně neobnoví vývoz do Ruska, který zastavil poté, co začala válka na Ukrajině. Pivovar vypořádal závazky a pohledávky v Rusku za víc než milion eur a z velké části zpracoval již vyrobené obaly. Kvůli známkoprávní situaci se ale firma potřebuje ve střednědobém výhledu na ruský trh vrátit. Výpadek tržeb se mu podaří zčásti vynahradit příjmy z nového ochuceného nealko piva BirGo. Tvrdí to ředitel Budvaru Petr Dvořák. Rusko je pro Budvar jedním z pěti hlavních vývozních trhů.
"S Ruskem se nám podařilo úspěšně vypořádat dosavadní závazky a pohledávky, které včetně vratných sudů představovaly přes milion eur. Zároveň jsme z velké části zpracovali již vyrobený obalový materiál, plechovky i lahve. Nic nám nezakazuje na ruském trhu být, neexistuje žádná sankce, proč bychom nemohli vyvážet naše pivo do Ruska. Potřebujeme tam ale mít spolehlivou cestu. Letos je velmi nepravděpodobné, že bychom to obnovili, že by se podařilo s importérem něco dohodnout," řekl ředitel.
Budvar letos do Ruska vyvezl zlomek toho, co v předchozích letech. Rusko patří mezi jeho pět hlavních exportních trhů, na vývozu se Rusko dosud podílelo minimálně z deseti procent. Loni uvařil Budvar rekordních 1,8 milionu hektolitrů, meziročně o 4,6 procenta víc. Loni vyvezl přes 1,3 milionu hektolitrů piva, export stoupl meziročně o 11,3 procenta.
Drahé energie, špatná úroda a rostoucí ceny vstupů od základních surovin až po obalový materiál i potřeba v prostředí všeobecné inflace zvýšit mzdy zaměstnanců dostaly národní pivovar Budějovický Budvar pod tlak, který vyústil v ohlášené zdražení piva. Budvar není jediný. Plzeňský Prazdroj i další pivovary navýšení cen ohlásily už dříve.
Po Prazdroji zdraží pivo i Budvar, o deset procent
Zprávy z firem
"Situaci musíme určitě řešit ve střednědobém horizontu, s ohledem na naši známkoprávní pozici a přítomnost na ruském trhu. Pro budoucnost by bylo velmi riskantní opustit na delší čas ruský trh. Máme i negativní historickou paralelu z roku 1939, kdy Budějovický Budvar opustil v turbulentním předválečném čase americký trh, a přišli jsme tam tak dodnes o naši ochrannou známku," uvedl ředitel.
Doplnil, že na ruském trhu řada pivních značek zůstává, a to včetně Anheuser-Busch InBev, který v části světa prodává pivo pod značkou Budweiser. Nyní nedokáže Budvar zajistit, aby měl s Ruskem standardní obchodní vztahy, zajištěné platby a dopravní trasy. Budvar tam vyžaduje platby v eurech či dolarech. Na dosavadního ruského importéra Budvaru teď dopadla i mobilizace, kterou v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin. "Na případnou další spolupráci s naším ruským importérem nemáme v tuto chvíli žádný konkrétní plán," řekl ředitel.
Již dříve řekl, že tržby v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině byly ročně zhruba 250 milionů korun. Velkou část výpadků prodeje do Ruska pomohl letos Budvaru nahradit prodej nového nealko piva BirGo.
Budvaru loni stouply tržby z prodeje výrobků a služeb o 10,8 procenta na rekordních 3,11 miliardy korun. Zisk po zdanění se zvýšil o 10,5 procenta na 337,1 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy. Tržby za pivo loni poprvé překonaly tři miliardy korun, činily 3,02 miliardy.
Češi jsou ve spotřebě piva na hlavu již léta první na světě. Kvůli omezení či dokonce zastavení dodávek ruského plynu – přestože pivovary hledají alternativní zdroje – hrozí, že pivovary v tuzemsku by musely omezit výrobu. Ta již loni kvůli covidovým opatřením klesla.
Pivaři, bojte se. Nedostatek ruského plynu může omezit produkci tuzemských pivovarů
Zprávy z firem
Šéf ANO zhodnotil senátní volby na Vysočině, kde se osobně angažoval za Janu Nagyovou, jednoznačně. Zmobilizoval se proti nim celý polistopadový kartel – rozuměj především Kalousek a navrch se k němu přidali zpěváci „pan Koller z Lucie a pan Klus“, kteří na předvolebním koncertu podpořili šéfa Senátu Miloše Vystrčila. Navíc, když dělal v Jihlavě kampaň, tak „strašně pršelo“. Hrůza. A to přitom ten salám, který Babiš rozdával, ani neměl prošlou lhůtu spotřeby.
Politický diář Jany Havligerové: Andrej Babiš je zklamaný, pivo zdarma ani salám nezabraly
Názory
Budějovický Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých deset procent na 305 milionů korun.
Tržby Budvaru byly loni na rekordu. Pivovar podržela domácí konzumace
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.