Býkem v Číně. Ropná CNOOC po stopce na Wall Street chce na burzu v Šanghaji
Největší čínský těžař ropy na moři CNOOC si jde pro miliardy na čínský burzovní parket.
Ropná společnost CNOOC, která se letos kvůli americkým sankcím musela stáhnout z burzy v New Yorku, plánuje získat z nabídky nových akcií na burze v Šanghaji 35 miliard jüanů (117,5 miliardy korun), píše agentura Bloomberg.
S akciemi firmy se nyní obchoduje na burze v Hongkongu. Podle prohlášení pro hongkongskou akciovou burzu plánuje CNOOC vydat 2,6 miliardy nových akcií, což představuje 5,82 procenta akciového kapitálu. Zisk z prodeje akcií plánuje použít na rozvoj projektů a provozní kapitál.
Burza v New Yorku v únoru oznámila, že ukončí obchodování s akciemi firmy ve formě amerických depozitních poukázek, protože ji vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zařadila na černou listinu a omezila jí tak přístup k americkým technologiím bez zvláštního povolení. Bývalý americký ministr obchodu Wilbur Ross obvinil CNOOC, že je nástrojem pro čínské vojenské operace v Jihočínském moři.
První velkou část dluhopisů by čínská společnost měla splatit ve čtvrtek. Mezi věřiteli jsou titáni finančního světa jako BlackRock nebo banky HSBC a UBS.Globální krize začne v pátek? V síti dluhů Evergrande se chytil celý svět
Zprávy z firem
CNOOC se proti rozhodnutí newyorské burzy NYSE o stažení z burzy odvolala. Zatím se ale na seznamu firem obchodovaných na NYSE, který je k dispozici na internetových stránkách burzy, neobjevila.
Návrh na prodej nových akcií musí ještě schválit regulační úřady a akcionáři. S akciemi mají být spojená stejná hlasovací práva, dividendy a návratnost aktiv, jako s akciemi obchodovanými v Hongkongu.
Akcie CNOOC od počátku letošního roku posílily o zhruba 12 procent. Zisk firmy za první pololetí stoupl o 221 procent, protože globální trhy s ropou se zotavily z pandemie.
Bitcoin a další kryptoměny dnes citelně oslabují. Čínská centrální banka totiž prohlásila všechny transakce související s kryptoměnami za nezákonné. Bitcoin citelně padá. Peking zakázal všechny transakce s kryptoměnami
Money
Colin Huang patřil díky úspěchu jeho platformy Pinduoduo k nejrychleji bohatnoucím Číňanům. Když ale tamní úřady začaly regulovat e-commerce giganty, Huang byl tím, kdo začal chudnout nejvíc. Od ledna letošního roku tak již přišel o téměř 28 miliard dolarů.Největší smolař roku? Zakladatel Pinduoduo doplácí na čínské regulace
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.