Býkem v Číně. Ropná CNOOC po stopce na Wall Street chce na burzu v Šanghaji

Největší čínský těžař ropy na moři CNOOC si jde pro miliardy na čínský burzovní parket.
Ropná společnost CNOOC, která se letos kvůli americkým sankcím musela stáhnout z burzy v New Yorku, plánuje získat z nabídky nových akcií na burze v Šanghaji 35 miliard jüanů (117,5 miliardy korun), píše agentura Bloomberg.
S akciemi firmy se nyní obchoduje na burze v Hongkongu. Podle prohlášení pro hongkongskou akciovou burzu plánuje CNOOC vydat 2,6 miliardy nových akcií, což představuje 5,82 procenta akciového kapitálu. Zisk z prodeje akcií plánuje použít na rozvoj projektů a provozní kapitál.
Burza v New Yorku v únoru oznámila, že ukončí obchodování s akciemi firmy ve formě amerických depozitních poukázek, protože ji vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zařadila na černou listinu a omezila jí tak přístup k americkým technologiím bez zvláštního povolení. Bývalý americký ministr obchodu Wilbur Ross obvinil CNOOC, že je nástrojem pro čínské vojenské operace v Jihočínském moři.
První velkou část dluhopisů by čínská společnost měla splatit ve čtvrtek. Mezi věřiteli jsou titáni finančního světa jako BlackRock nebo banky HSBC a UBS.
Globální krize začne v pátek? V síti dluhů Evergrande se chytil celý svět
Zprávy z firem
CNOOC se proti rozhodnutí newyorské burzy NYSE o stažení z burzy odvolala. Zatím se ale na seznamu firem obchodovaných na NYSE, který je k dispozici na internetových stránkách burzy, neobjevila.
Návrh na prodej nových akcií musí ještě schválit regulační úřady a akcionáři. S akciemi mají být spojená stejná hlasovací práva, dividendy a návratnost aktiv, jako s akciemi obchodovanými v Hongkongu.
Akcie CNOOC od počátku letošního roku posílily o zhruba 12 procent. Zisk firmy za první pololetí stoupl o 221 procent, protože globální trhy s ropou se zotavily z pandemie.
Bitcoin a další kryptoměny dnes citelně oslabují. Čínská centrální banka totiž prohlásila všechny transakce související s kryptoměnami za nezákonné.
Bitcoin citelně padá. Peking zakázal všechny transakce s kryptoměnami
Money
Colin Huang patřil díky úspěchu jeho platformy Pinduoduo k nejrychleji bohatnoucím Číňanům. Když ale tamní úřady začaly regulovat e-commerce giganty, Huang byl tím, kdo začal chudnout nejvíc. Od ledna letošního roku tak již přišel o téměř 28 miliard dolarů.
Největší smolař roku? Zakladatel Pinduoduo doplácí na čínské regulace
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.