Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Bývalá ikona fotografického průmyslu Olympus se zaměří jen na lékařství

Olympus (ilustrační foto)
Pixabay
 ČTK

Japonská společnost Olympus, která před mnoha lety získala věhlas jako výrobce fotoaparátů, chystá prodej divize mikroskopů. Podle zdrojů agentury Reuters by za ni mohla získat více než 300 miliard jenů (přes 54 miliard Kč), což by znamenalo odprodej největší části skupiny. Cílem podniku je věnovat se lékařským technologiím.

Reklama

Výrobu mikroskopů firma prodá společnosti soukromého kapitálu, největší šanci má podle jednoho ze zdrojů společnost Bain Capital. Závaznou nabídku ale tento měsíc podle dalších zdrojů předložily i společnosti Carlyle Group a KKR & Co. Divize vyrábí vedle mikroskopů i průmyslové endoskopy a přístroje na analýzu rentgenových snímků.

Johnson & Johnson, ilustrační foto

Johnson & Johnson končí s prodejem kontroverzního dětského pudru

Společnost Johnson & Johnson neustála mediální tlak. Po 130 letech se rozhodla ukončit prodej dětského pudru vyrobeného na bázi mastku. Na celém světě bude nyní prodávat jen ten z kukuřičného škrobu. Na výsledek vleklých sporů upozornila agentura Reuters.

Přečíst článek

Olympus v posledních letech pokračuje v restrukturalizaci a jeho snahou je věnovat se výhradně technologiím využitelným v medicíně. Pokud úspěšně dokončí plánovaný prodej výroby mikroskopů, bude to podle záznamů analytické společnosti Refinitiv největší odprodej majetku v dosavadní historii Olympusu.

Mluvčí japonského podniku řekla, že ohledně výroby mikroskopů zatím nepadlo žádné definitivní rozhodnutí. Nic bližšího k tomu říct nechtěla, firma podle ní vydá tiskovou zprávu, až bude mít co sdělit. Bain, Carlyle a KKR se k informacím zdrojů také nechtěly vyjádřit. Všechny zdroje byly ochotny mluvit jen pod podmínkou zachování anonymity, protože jde o důvěrné informace.

Reklama

Stoletá historie mikroskopů

Olympus začal před více než 100 lety podnikat jako domácí výrobce mikroskopů. Tuto divizi letos v dubnu vyčlenil ze své organizační struktury, přejmenoval na Evident a teď se ji snaží prodat.

Dosluhující premiér Bors Johnson

Horší než v Česku. Britský zdravotní systém kolabuje, chybí doktoři i sestry

V britském zdravotním systému v současnosti chybí 12 tisíc lékařů a 50 tisíc zdravotních sester. Podle odborníků přitom vláda nemá jasný plán, jak situaci řešit.

Přečíst článek

Společnost Evident měla ke konci března celková aktiva 143,3 miliardy jenů (asi 26 miliard korun) a předpověděla, že v nynějším finančním roce vytvoří provozní zisk 26,5 miliardy jenů (4,8 miliardy korun). Finanční rok skončí v březnu.

Součástí restrukturalizace skupiny je i změna v řízení – ve správní radě Olympusu tak zasednul zástupce společnosti ValueAct Capital, která patří mezi takzvané aktivistické investory. Ti se snaží firmu co nejvíce zefektivnit, aby měla co nejvyšší hodnotu. Pak ji zpravidla i draho prodají.

Olympus už koupil několik zahraničních firem, které se specializují na výrobu lékařských přístrojů. Prodal naopak výrobu digitálních fotoaparátů, která byla mnoho let ztrátová.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Japonský ministr zahraničí Takeši Iwaya

Přítomnost vojáků KLDR na Ukrajině ohrožuje bezpečnost Asie, řekl japonský ministr zahraničí

Přečíst článek
Dům v Japonsku

Ani Španělsko, ani Chorvatsko. Nejlevnější domy jsou v Japonsku. Za čtvrt milionu, 10 minut od moře

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme