Bývalá ikona fotografického průmyslu Olympus se zaměří jen na lékařství

Japonská společnost Olympus, která před mnoha lety získala věhlas jako výrobce fotoaparátů, chystá prodej divize mikroskopů. Podle zdrojů agentury Reuters by za ni mohla získat více než 300 miliard jenů (přes 54 miliard Kč), což by znamenalo odprodej největší části skupiny. Cílem podniku je věnovat se lékařským technologiím.
Výrobu mikroskopů firma prodá společnosti soukromého kapitálu, největší šanci má podle jednoho ze zdrojů společnost Bain Capital. Závaznou nabídku ale tento měsíc podle dalších zdrojů předložily i společnosti Carlyle Group a KKR & Co. Divize vyrábí vedle mikroskopů i průmyslové endoskopy a přístroje na analýzu rentgenových snímků.
Společnost Johnson & Johnson neustála mediální tlak. Po 130 letech se rozhodla ukončit prodej dětského pudru vyrobeného na bázi mastku. Na celém světě bude nyní prodávat jen ten z kukuřičného škrobu. Na výsledek vleklých sporů upozornila agentura Reuters.
Johnson & Johnson končí s prodejem kontroverzního dětského pudru
Zprávy z firem
Olympus v posledních letech pokračuje v restrukturalizaci a jeho snahou je věnovat se výhradně technologiím využitelným v medicíně. Pokud úspěšně dokončí plánovaný prodej výroby mikroskopů, bude to podle záznamů analytické společnosti Refinitiv největší odprodej majetku v dosavadní historii Olympusu.
Mluvčí japonského podniku řekla, že ohledně výroby mikroskopů zatím nepadlo žádné definitivní rozhodnutí. Nic bližšího k tomu říct nechtěla, firma podle ní vydá tiskovou zprávu, až bude mít co sdělit. Bain, Carlyle a KKR se k informacím zdrojů také nechtěly vyjádřit. Všechny zdroje byly ochotny mluvit jen pod podmínkou zachování anonymity, protože jde o důvěrné informace.
Stoletá historie mikroskopů
Olympus začal před více než 100 lety podnikat jako domácí výrobce mikroskopů. Tuto divizi letos v dubnu vyčlenil ze své organizační struktury, přejmenoval na Evident a teď se ji snaží prodat.
V britském zdravotním systému v současnosti chybí 12 tisíc lékařů a 50 tisíc zdravotních sester. Podle odborníků přitom vláda nemá jasný plán, jak situaci řešit.
Horší než v Česku. Britský zdravotní systém kolabuje, chybí doktoři i sestry
Politika
Společnost Evident měla ke konci března celková aktiva 143,3 miliardy jenů (asi 26 miliard korun) a předpověděla, že v nynějším finančním roce vytvoří provozní zisk 26,5 miliardy jenů (4,8 miliardy korun). Finanční rok skončí v březnu.
Součástí restrukturalizace skupiny je i změna v řízení – ve správní radě Olympusu tak zasednul zástupce společnosti ValueAct Capital, která patří mezi takzvané aktivistické investory. Ti se snaží firmu co nejvíce zefektivnit, aby měla co nejvyšší hodnotu. Pak ji zpravidla i draho prodají.
Olympus už koupil několik zahraničních firem, které se specializují na výrobu lékařských přístrojů. Prodal naopak výrobu digitálních fotoaparátů, která byla mnoho let ztrátová.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.