Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Carlsberg našel kupce pro své ruské aktivity a definitivně se stahuje z tamního trhu

Dánský pivovar Carlsberg uzavřel dohodu o prodeji svých aktivit v Rusku
Profimedia
 ČTK

Dánský pivovar Carlsberg našel kupce pro své aktivity v Rusku, odkud se rozhodl stáhnout v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Firma oznámila, že podepsala dohodu o prodeji ruských aktivit. Nezveřejnila však jméno kupce ani hodnotu transakce. Upozornila, že transakce ještě musí projít schvalovacím procesem v Rusku, takže termín jejího dokončení zůstává nejistý.

Společnost Carlsberg o svých plánech na odchod z Ruska informovala již koncem loňského března. "Podpis dohody o prodeji ruských aktivit je velmi důležitým mezníkem v tomto složitém procesu," uvedl šéf firmy Cees ’t Hart. "Nyní doufáme v získání potřebných regulačních povolení," dodal.

Podle analytika Mikkela Emila Jensena ze společnosti Sydbank není jisté, zda Carlsberg potřebná povolení získá. "Kroky ruských úřadů se těžko předpovídají," řekl Jensen agentuře Reuters.

ruský tanker, greenpeace

EU přitvrdí v tažení proti lodím, které pašují do Evropy ruskou ropu

Země Evropské unie formálně přijaly jedenáctý balík sankcí proti Rusku, jehož cílem je především znemožnit Moskvě obcházení dříve zavedených omezení. Informovala o tom Rada EU zastupující členské státy.

Přečíst článek

Carlsberg loni uvedl, že v souvislosti se svým rozhodnutím ukončit aktivity v Rusku bude muset přikročit k odpisům majetku v hodnotě téměř deset miliard dánských korun (téměř 32 miliard korun). V roce 2021, tedy před začátkem ruského útoku na Ukrajinu, se Rusko na celkových tržbách podniku podílelo deseti procenty a na celkovém provozním zisku šesti procenty.

Společnost Carlsberg v Rusku zaměstnává více než 8000 lidí. V roce 2008 firma získala plnou kontrolu nad největším ruským výrobcem piva Baltika.

Carlsberg patří mezi největší producenty piva na světě a působí také v České republice, kde v roce 2014 koupil jedenapadesátiprocentní podíl v Žateckém pivovaru.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme