Fúze a akvizice boří rekordy. Jejich hodnota letos už překonala 4,3 bilionu dolarů

Hodnota fúzí a akvizic v celém světě ve třetím čtvrtletí vzrostla o 38 procent na rekordních 1,52 bilionu dolarů.
Od ledna do konce září pak dosáhla 4,33 bilionu dolarů, čímž překonala celoroční maximum z roku 2007. Firmy a investoři se prostřednictvím nových akvizic snaží připravit na dobu po pandemii nemoci covid-19.

Analýza: Big Tech firmy chtějí do herního průmyslu. Zatím jim to moc nejde
Zprávy z firemNetflix koupil první herní studio a Amazon konečně vydal svou očekávanou onlinovku Nový svět. Naplní se konečně predikce, že Big Tech firmy začnou vydělávat na herní branži?
„Investoři mají dostatek hotovosti a chtějí, aby se společnosti poohlížely po akvizicích v oblastech, ve kterých potřebují růst nebo nabídnout další možnosti a služby, nejen aby vyplácely dividendy nebo odkupovaly své akcie,“ řekl vedoucí oddělení fúzí a akvizic pro oblast Evropy, Blízkého východu a Afriky ve finančním ústavu Bank of America Birger Berendes.
Hodnota fúzí a akvizic v Evropě se ve třetím čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loni zdvojnásobila na 473 miliard dolarů. Ve Spojených státech se zvýšila o 32 procent na 581 miliard dolarů, v Asii a Tichomoří pak o 21 procent na 365 miliard dolarů.
Mezi největší dohody patřilo převzetí platební firmy Afterpay technologickou společností Square za 29 miliard dolarů, vyčlenění Universal Music Group a převzetí firmy Entain, vlastníka sázkové kanceláře Ladbrokes. Tu za 18,4 miliardy liber (543,8 miliardy korun) převzala americká sázková společnost DraftKings.
Počet transakcí prudce rostl ve většině odvětví ekonomiky, zvláště pak v technologickém průmyslu a v energetice. Počet transakcí ve vývoji softwaru se za devět měsíců více než ztrojnásobil.

Nezadržitelný akviziční apetit technologických gigantů je nežádoucí, shodují se experti
LeadersVelké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty, píše britský ekonomický list Financial Times (FT). Poukazuje přitom na riziko omezení hospodářské soutěže, což v konečném důsledku poškodí spotřebitele.
Pokrok západních ekonomik v očkování dospělé populace zmírnil v létě pandemická omezení a vyvolal zájem o nákupy zvláště mezi soukromými investičními společnostmi. Objem akvizic uskutečněných soukromými investičními fondy za devět měsíců vzrostl o 133 procent na 818 miliard dolarů.
„Fúze a akvizice jsou o důvěře. Firmy i sponzoři mají ze současného prostředí dobrý pocit, a to je důvod, proč velmi aktivně vyhledávají příležitostí ještě předtím, než přijde na trh korekce,“ řekl podle agentury Reuters ředitel oddělení fúzí a akvizic ve firmě JP Morgan Dirk Albersmeier.
Chystané daňové reformy amerického prezidenta Joea Bidena pravděpodobně zvýší náklady na uzavírání dohod. Přední bankéři z odvětví ale v nejbližší době neočekávají zpomalení v uzavírání nových dohod.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.