Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Fúze a akvizice boří rekordy. Jejich hodnota letos už překonala 4,3 bilionu dolarů

Universal music group, ilustrační foto
Tony Webster/Creative Commons/CC BY 2.0

Hodnota fúzí a akvizic v celém světě ve třetím čtvrtletí vzrostla o 38 procent na rekordních 1,52 bilionu dolarů.

Reklama

Od ledna do konce září pak dosáhla 4,33 bilionu dolarů, čímž překonala celoroční maximum z roku 2007. Firmy a investoři se prostřednictvím nových akvizic snaží připravit na dobu po pandemii nemoci covid-19.

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Big Tech firmy chtějí do herního průmyslu. Zatím jim to moc nejde

Netflix koupil první herní studio a Amazon konečně vydal svou očekávanou onlinovku Nový svět. Naplní se konečně predikce, že Big Tech firmy začnou vydělávat na herní branži?

Přečíst článek

„Investoři mají dostatek hotovosti a chtějí, aby se společnosti poohlížely po akvizicích v oblastech, ve kterých potřebují růst nebo nabídnout další možnosti a služby, nejen aby vyplácely dividendy nebo odkupovaly své akcie,“ řekl vedoucí oddělení fúzí a akvizic pro oblast Evropy, Blízkého východu a Afriky ve finančním ústavu Bank of America Birger Berendes.

Hodnota fúzí a akvizic v Evropě se ve třetím čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loni zdvojnásobila na 473 miliard dolarů. Ve Spojených státech se zvýšila o 32 procent na 581 miliard dolarů, v Asii a Tichomoří pak o 21 procent na 365 miliard dolarů.

Reklama

Mezi největší dohody patřilo převzetí platební firmy Afterpay technologickou společností Square za 29 miliard dolarů, vyčlenění Universal Music Group a převzetí firmy Entain, vlastníka sázkové kanceláře Ladbrokes. Tu za 18,4 miliardy liber (543,8 miliardy korun) převzala americká sázková společnost DraftKings.

Počet transakcí prudce rostl ve většině odvětví ekonomiky, zvláště pak v technologickém průmyslu a v energetice. Počet transakcí ve vývoji softwaru se za devět měsíců více než ztrojnásobil.

Pac-man

Nezadržitelný akviziční apetit technologických gigantů je nežádoucí, shodují se experti

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty, píše britský ekonomický list Financial Times (FT). Poukazuje přitom na riziko omezení hospodářské soutěže, což v konečném důsledku poškodí spotřebitele.

Přečíst článek

Pokrok západních ekonomik v očkování dospělé populace zmírnil v létě pandemická omezení a vyvolal zájem o nákupy zvláště mezi soukromými investičními společnostmi. Objem akvizic uskutečněných soukromými investičními fondy za devět měsíců vzrostl o 133 procent na 818 miliard dolarů.

„Fúze a akvizice jsou o důvěře. Firmy i sponzoři mají ze současného prostředí dobrý pocit, a to je důvod, proč velmi aktivně vyhledávají příležitostí ještě předtím, než přijde na trh korekce,“ řekl podle agentury Reuters ředitel oddělení fúzí a akvizic ve firmě JP Morgan Dirk Albersmeier.

Chystané daňové reformy amerického prezidenta Joea Bidena pravděpodobně zvýší náklady na uzavírání dohod. Přední bankéři z odvětví ale v nejbližší době neočekávají zpomalení v uzavírání nových dohod.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Zájem čínských firem o fúze a akvizice v USA je nejnižší za téměř 20 let

Čínské firmy se odvrací od USA. Počet fúzí a akvizic je nejnižší za téměř 20 let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme