Ceny letenek do mimoevropských destinací podle prodejců meziročně mírně klesají

Průměrná cena letenek na střední a dlouhé lety podle většiny prodejců od začátku roku ve srovnání se stejným obdobím loni mírně klesla nebo stagnovala. Mírný pokles potvrdili prodejci letenek Kiwi.com a Pelikán. Portál Letuška.cz zaznamenal srovnatelné ceny letenek do destinací mimo Evropu a meziroční pokles cen u destinací v Severní Americe díky nové konkurenci. Student Agency Travel zaznamenal různé tendence u různých destinací.
Od začátku letošního roku do 9. května podle Student Agency Travel ceny dlouhých letů meziročně klesly o devět procent u destinace Mauricius, o 17 procent u Tokia a o 11 procent u Miami. Podle prodejce stagnují například Bali nebo vietnamská Hanoj. Vyšší ceny zaznamenal prodejce o 6,7 procenta u thajského Bangkoku, o více než 24 procent u Dubaje, o téměř osm procent u Malediv.
Český prodejce letenek Kiwi.com se loni po čtyřech letech ve ztrátě dostal zpět do ziskového hospodaření, zisk činil 1,13 milionu eur (28,4 milionu korun). Tržby se podařilo zvýšit o pětinu na 293 milionů eur (7,4 miliardy korun), uvedla mluvčí firmy Daniela Chovancová. Společnost těžila z rostoucího zájmu o cestování.
Lidé už zase létají. Prodejce letenek Kiwi.com se po čtyřech letech vrátil k zisku
Zprávy z firem
Ceny letů do Severní Ameriky mají podle ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala na podzim meziročně mírně stoupnout, přibližně o deset procent. Letenky do New Yorku a na Dálný východ se podle něj dají pořídit od 10 tisíc korun. Na ceny má největší vliv přibývající konkurence dopravců, řekl.
Z asijských destinací donedávna cenově oblíbené Thajsko předehnalo Japonsko. "Jeho cena klesá díky novým linkám z vídeňského letiště, destinace je tak nejlevnější za poslední roky," řekla mluvčí prodejce Pelikán Katarína Šuchterová. Klesá podle ní také cena letenek z Mnichova do mexického Cancúnu, která podle dat Pelikána začíná na 10 990 korunách.
Problémy Boeingu se vrší jeden na druhý. Americký výrobce čelí výzvám, které se nevyřeší přes noc. Letecký průmysl i aerolinky však jeho problémy pocítí také. A možná i peněženky pasažérů.
Letenky asi zdraží a může za to Boeing
Zprávy z firem
Cena průměrné zpáteční letenky do všech destinací podle společnosti Pelikán klesla v dubnu a květnu meziročně téměř o deset procent. "Loňské meziroční zdražování letenek z České republiky se letos v podobné míře již neopakuje," uvedla Daniela Chovancová z Kiwi.com. Průměrné ceny letenek se podle ní meziročně zvýšily o zhruba deset procent v lednu. "To bylo taženo 13procentním růstem cen u krátkých letů, zatímco ceny středních a dlouhých letů zůstávaly konstantní nebo mírně klesly," řekla. Od února pak začaly ceny klesat i u krátkých letů, dodala. Nejvýhodněji mohli podle Chovancové cestující nakoupit v březnu.
Ceny letenek po Evropě se podle Trejbala drží na nižších tisících. Na těchto linkách je podle něj silná konkurence a ceny se u některých destinací zvyšovaly maximálně o stokoruny. Student Agency Travel podle manažerky letenek Lenky Kašické zaznamenal 24procentní pokles cen u letů do španělské Malagy. Mírně, o 2,3 procenta, od ledna do 9. května meziročně vzrostla cena letů do Paříže.
Ceny podle prodejců letenek kromě konkurence mezi dopravci ovlivňuje také chování zákazníků, zejména předstih, s jakým letenky nakupují. Student Agency Travel i Letuška.cz upozorňují na to, že je výhodnější letenky kupovat s předstihem. Podle Trejbala se ve většině případů nevyplatí čekat na last minute nabídky.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.