Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Ceny plynu a ropy letos stouply o desítky procent, říká analytik Hájek

Plyn, ilustrační foto
Richard Gillin / Creative Commons / CC BY-ND 2.0
 ČTK

Burzovní ceny ropy a plynu vzrostly od začátku letošního roku do konce října o desítky procent, uhlí v USA na dvojnásobek. Naopak drahé i průmyslové kovy vesměs zlevnily. Výrazně zdražily hlavní zemědělské komodity jako pšenice nebo kukuřice. Uvedl to analytik investiční společnosti XTB Štěpán Hájek.

Reklama

„Na komoditních trzích v letošním roce nadále upevňují svou pozici energetické komodity. Zemědělské komodity své zisky ze začátku roku mírně navýšily a průmyslové kovy odráží nejistou situaci v globální ekonomice,“ uvedl Hájek. Z velké části se pod pohyby na komoditních trzích podle něj podepisuje americký dolar, v jehož cenách jsou ceny komodit vyjádřené a který má za sebou jeden z nejlepších roků v historii.

Cena zlata v říjnu pokračovala v mírném poklesu. Od začátku roku tak žlutý kov ztrácí 8,2 procenta, doplnil ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský. Stříbro za deset měsíců ztratilo 15 procent, platina 3,7 procenta. Naopak palladium používané v automobilových katalyzátorech posílilo o 5,5 procenta. Proti konci září ale jeho cena o téměř 300 dolarů poklesla.

„Zlato se letos stále nestalo tím bezpečným přístavem pro případ rozkolísaných kapitálových trhů. Obchodování s ním navíc ovlivňují vysoké úrokové sazby a negativní vliv na jeho cenu má silný dolar. Ostatní drahé kovy využívané v průmyslu reagují na poptávku zejména automobilového sektoru,“ poznamenal Stránský.

Rusko pokračuje podle Hájka ve snižování dodávek ropy a plynu do Evropy, což se podepisuje pod setrváním energetických komodit na vysokých úrovních. Konkrétně severomořská ropa Brent od začátku roku posílila o 24,4 procenta. Příliš jí nepomáhá ani politika kartelu OPEC, který se kvůli obavám ze zpomalení poptávky rozhodl od listopadu snížit produkci.

Reklama

Tenerife, Španělsko

Dubaj, Gruzie nebo Albánie. Kde ještě výhodně koupíte nemovitost

Zájem Čechů o nákup zahraničních nemovitostí neopadá, ba naopak. Roste. Podle realitních kanceláří vzrostl objem nákupů starších i nových apartmánů či domů meziročně asi o 20 až 25 procent. K oblíbeným destinacím patří především Španělsko, Chorvatsko či Dubaj, ale například i Albánie.

Přečíst článek

Podobně je na tom také zemní plyn, jehož růst v posledních týdnech sice výrazně zpomalil, jelikož se Evropě podařilo doplnit plynové zásobníky téměř na maximum. Od začátku roku je však cena evropského plynu kotovaného na rotterdamské burze výše o 38,7 procenta. Zajímavý je také v letošním roce vývoj ceny uhlí ve Spojených státech. Kontrakt uhlí tam stoupl v letošním roce o 96 procent, podotkl Hájek.

Také průmyslové komodity pracují s postupně horšícím se výhledem pro globální světovou poptávku, jelikož jsou klíčové pro výrobu dalšího zboží. Například cena mědi na londýnské burze od začátku roku klesla o 19,8 procenta. Ještě větší propad má za sebou v letošním roce cín, který na londýnské burze klesl o 51,9 procenta, dodal Hájek.

Globální světová ekonomika však čelí také problému stále vysokých cen potravin. Ty odráží přetrvávající nedostatek zemědělských komodit, vysoké přepravní náklady, deglobalizaci nebo vysoké ceny hnojiv. Například cena kukuřice je od začátku roku výše o 15,6 procenta. Podobně je na tom cena pšenice, která obnovila svůj růst za začátku roku a nyní se obchoduje proti začátku roku o 17,5 procenta výše, uzavřel analytik XTB.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Krize v Rudém moři přinese růst cen energií

Sny o nízké inflaci vezmou brzy za své. Krize v Rudém moři zase zvedne ceny energií

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme