Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Černý kašel na vzestupu. Více případů za rok než letos bylo naposledy v roce 1960

Případů černého kašle je letos už více než 5 tisíc
iStock
 ČTK

Případů černého kašle bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos do konce března 5297. Z dat zdravotnických ročenek vyplývá, že více případů za celý rok bylo jen ve třech letech těsně po zahájení očkování v roce 1958, v roce 1960 jich bylo 5568. Podle někdejšího ministra zdravotnictví a vakcinologa Romana Prymuly může být v letošním roce až 10 tisíc případů, řekl v dnešním pořadu Interview ČT24 České televize.

Reklama

Nových případů přibylo za týden 1044, proti předcházejícímu týdnu méně. „Na mírném poklesu počtu nově infikovaných ve srovnání s minulými týdny se v 13. kalendářním týdnu pravděpodobně podílely dva dny volna, kdy nebylo školní vyučování,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Lékaři letos evidují dvě úmrtí seniorů nakažených černým kašlem, v předcházejícím týdnu nepřibylo žádné další. V nemocnicích skončila necelá tři procenta evidovaných nemocných. Nakažení jsou ve všech věkových skupinách, třetinu tvoří mladí ve věku 15 až 19 let. „Jsou to adolescenti, kteří byli očkováni až po roce 2007. To je hranice, kdy jsme ještě používali celobuněčnou vakcínu,“ řekl dnes Prymula s tím, že trojkombinace vakcíny se záškrtem a tetanem nemá tak dobrou imunitní odpověď. Nemoc u nich ale podle něj obvykle probíhá poměrně mírně.

Nakazilo se také 85 dětí do jednoho roku, které ještě nemusí mít kompletní povinné očkování, jež proti černému kašli chrání. „Tady je opravdu riziko, že někdo zemře. V řadě okolních zemí se to už stalo,“ dodal Prymula. Ty nejmenší může podle něj chránit očkování v těhotenství, kterému se v ČR podrobuje asi 1,5 procenta žen, v jiných zemích však i k 80 procentům.

U více než 73 procent letos nakažených se podařilo zjistit, že byli dříve proti černému kašli očkováni, asi pětina lidí to o sobě neví. Vakcíny podle odborníků s postupem času slábnou. Od roku 2007 děti dostávají látku, která má méně vedlejších účinků, ale vytváří méně dlouhodobou imunitu. Doporučují proto jedno přeočkování v dospělosti.

Reklama

Podle dat, která sdělilo ministerstvo zdravotnictví, se letos do 14. března nechalo přeočkovat 21 tisíc lidí, z nich 12 tisíc v prvních dvou březnových týdnech, loni bylo očkováno 24 tisíc lidí za celý rok. Lékaři si od společnosti Avenier, která kombinovanou vakcínu proti černému kašli, záškrtu, tetatnu a dětské obrně distribuuje, objednali za dva týdny přes 30 tisíc vakcín.

Nové objednávky firma podle dřívějších informací MZd bude vyřizovat po polovině dubna, protože se čeká na další dodávky. Objednat k očkování se podle informací na webu v současné době není možné ani do zhruba 20 očkovacích center Avenieru. Zatímco dětské vakcíny jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, dospělí ji v ordinaci musí zaplatit a zpětně mohou žádat proplacení části ceny od své zdravotní pojišťovny.

Zdraví, wellness, biohacking

Biohacking: Chce to změnu. I alergie má psychosomatickou příčinu

Úzkost se může zhoršovat v důsledku mělkého dechu a zrychluje dech, činí ho ještě mělčím. Nedostatečný dech zhoršuje únavu, snižuje energii a ztěžuje soustředění. Také zhoršuje prožívání stresu a delší odbourávání stresových hormonů v organismu. Co s tím, se dočtete v dalším díle seriálu Biohacking.

Přečíst článek

Salát, zdravá strava

Biohacking: Člověk je zvíře závislé na salátech. Tedy, měl by být

Listová zelenina patří mezi nutričně nejbohatší druhy potravin v poměru ke kalorické zátěži. Je tedy vhodná pro konzumaci při hubnutí, protože díky vysokému obsahu vlákniny a mikronutrientů zasytí a také není potřeba nijak omezovat konzumaci. A čím zbarvenější zelenina, tím více prospěšných látek obsahuje.

Přečíst článek

Chleba z tradičních obilovin

Biohacking: Je bílé pečivo skutečně tak nebezpečné? Vědci zkoumají dopady obilnin na organismus

Epidemie intolerance na lepek je jednou z civilizačních chorob současnosti. Jde však jen o jeden problém spojený s konzumací klasického pečiva. Jak je nahradit zdravějšími alternativami?

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme