Češi dokončili stavbu větrné elektrárny na Ukrajině

Energetická společnost Moravské naftové doly (MND) dokončila na západě Ukrajiny větrnou elektrárnu Oriv ve Lvovské oblasti. Společnost projekt s výkonem až 59 megawattů MND a ukrajinské firmy Eco-optima vyšel na 61,5 milionu eur (přes 1,54 miliardy korun). Jde o největší českou investici na Ukrajině od začátku války.
Stavba větrné elektrárny začala v září roku 2021. Práce na projektu se sice po zahájení ruské agrese na Ukrajině zpomalily, ale nezastavily. Původní termín dokončení byl srpen 2022. „Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, jsme zvažovali, zda projekt neodložit. Nakonec jsme se s naším ukrajinským partnerem rozhodli větrnou elektrárnu dokončit, i přes rizika, která s sebou válka přináší. Pro Ukrajinu je nyní diverzifikace energetických zdrojů velmi důležitá,“ uvedla ředitelka divize Energy v MND Jana Hamršmídová. Upozornila, že náročná byla při stavbě především logistika. Celkem šlo o stovku nadrozměrných nákladů, nejdelší část měřila 72 metrů a nejtěžší 80 tun.
Elektrárna Oriv měla mít podle původních plánů výkon 55 MW, následnou softwarovou úpravou v řídícím systému turbín se ale nakonec zvýšil o dalších 4,4 MW. Elektrárna tak ročně vyrobí skoro 162 gigawatthodiny elektřiny, což má pokrýt spotřebu více než 50 tisíc domácností.
Příklad české praktičnosti
Podle vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného je projekt větrné elektrárny skvělým příkladem české praktičnosti. „V době, kdy cely zapadni svět řeší, jak pomoci a posílit ruskými agresory ničenou ukrajinskou energetickou infrastrukturu před nadcházející zimou, české firmy ve významné míře dodávají to, co je nejvíce potřeba,“ uvedl Kopečný.
MND působí na Ukrajině přes deset let. Země má podle firmy velmi příhodné podmínky pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Pro větrné elektrárny je příhodná oblast právě v oblasti Karpat a také na pobřeží Černého moře.
Firma MND je součástí holdingu KKCG Karla Komárka a kromě těžby ropy a plynu s těmito komoditami obchoduje. Také obchoduje s elektřinou. Společnosti loni meziročně klesly tržby na čtvrtinu na 55,7 miliardy korun, klesl i zisk z 3,2 miliardy na 806 milionů korun. Důvodem je pokles cen energií na velkoobchodním trhu.
Skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře poslední energetickou krizi zvládla dobře, udělala si z ní ale jasný závěr. „Svět se mění a stává se více volatilním, nestabilním,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Petr Milev, výkonný šéf této mezinárodní skupiny se sídlem v Praze. „Musíme být připraveni na to, že krize budou přicházet, umět s nimi žít, počítat s vyšší nestabilitou a výkyvy cen energií.“
Šéf Energo-Pro: S vodními elektrárnami různě po světě jsme odolní vůči krizím
Money
Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, koupí od China Investment Corporation dalších 19 procent podílu v uhelné elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu.
Tykač navýší podíl ve vietnamské uhelné elektrárně Mong Duong 2, získá většinu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.