Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Češi dokončili stavbu větrné elektrárny na Ukrajině

Větrná elektrárna
iStock
 ČTK

Energetická společnost Moravské naftové doly (MND) dokončila na západě Ukrajiny větrnou elektrárnu Oriv ve Lvovské oblasti. Společnost projekt s výkonem až 59 megawattů MND a ukrajinské firmy Eco-optima vyšel na 61,5 milionu eur (přes 1,54 miliardy korun). Jde o největší českou investici na Ukrajině od začátku války.

Reklama

Stavba větrné elektrárny začala v září roku 2021. Práce na projektu se sice po zahájení ruské agrese na Ukrajině zpomalily, ale nezastavily. Původní termín dokončení byl srpen 2022. „Poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, jsme zvažovali, zda projekt neodložit. Nakonec jsme se s naším ukrajinským partnerem rozhodli větrnou elektrárnu dokončit, i přes rizika, která s sebou válka přináší. Pro Ukrajinu je nyní diverzifikace energetických zdrojů velmi důležitá,“ uvedla ředitelka divize Energy v MND Jana Hamršmídová. Upozornila, že náročná byla při stavbě především logistika. Celkem šlo o stovku nadrozměrných nákladů, nejdelší část měřila 72 metrů a nejtěžší 80 tun.

Elektrárna Oriv měla mít podle původních plánů výkon 55 MW, následnou softwarovou úpravou v řídícím systému turbín se ale nakonec zvýšil o dalších 4,4 MW. Elektrárna tak ročně vyrobí skoro 162 gigawatthodiny elektřiny, což má pokrýt spotřebu více než 50 tisíc domácností.

Příklad české praktičnosti

Podle vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného je projekt větrné elektrárny skvělým příkladem české praktičnosti. „V době, kdy cely zapadni svět řeší, jak pomoci a posílit ruskými agresory ničenou ukrajinskou energetickou infrastrukturu před nadcházející zimou, české firmy ve významné míře dodávají to, co je nejvíce potřeba,“ uvedl Kopečný.

MND působí na Ukrajině přes deset let. Země má podle firmy velmi příhodné podmínky pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Pro větrné elektrárny je příhodná oblast právě v oblasti Karpat a také na pobřeží Černého moře.

Reklama

Firma MND je součástí holdingu KKCG Karla Komárka a kromě těžby ropy a plynu s těmito komoditami obchoduje. Také obchoduje s elektřinou. Společnosti loni meziročně klesly tržby na čtvrtinu na 55,7 miliardy korun, klesl i zisk z 3,2 miliardy na 806 milionů korun. Důvodem je pokles cen energií na velkoobchodním trhu.

Šéf Energo-Pro: S vodními elektrárnami různě po světě jsme odolní vůči krizím

Skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře poslední energetickou krizi zvládla dobře, udělala si z ní ale jasný závěr. „Svět se mění a stává se více volatilním, nestabilním,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Petr Milev, výkonný šéf této mezinárodní skupiny se sídlem v Praze. „Musíme být připraveni na to, že krize budou přicházet, umět s nimi žít, počítat s vyšší nestabilitou a výkyvy cen energií.“

Přečíst článek

Podnikatel Pavel Tykač

Tykač navýší podíl ve vietnamské uhelné elektrárně Mong Duong 2, získá většinu

Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, koupí od China Investment Corporation dalších 19 procent podílu v uhelné elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme