Češi mohou dostat od Američanů zbraně za miliardy. Například rakety Hellfire

Americké ministerstvo zahraničí podpořilo možný prodej raket Hellfire a dalších zbraní v hodnotě 138,26 milionu dolarů (3,2 miliardy korun) České republice od dodavatelů Lockheed Martin a BAE Systems, uvedla v prohlášení americká Agentura pro obrannou spolupráci (DSCA).
Se zbraněmi česká armáda počítá do výzbroje vrtulníků Viper, které nedávno pořídila ve Spojených státech.
V prohlášení se uvádí, že zmíněná cena je nejvyšší odhadovanou částkou za zakázku v dolarech a že skutečná cena bude nižší v závislosti na konečných požadavcích a kontraktech. Dokument zároveň uvádí, že prodej posílí bezpečnost ČR jako amerického spojence v rámci NATO a neovlivní obranné schopnosti USA.
Oznámení se podle českého ministerstva obrany týká nákupu řízených střel Hellfire a dalších komponentů pro vrtulníky systému H-1, jejichž prodej podléhá souhlasu americké administrativy. Až Česko obdrží nabídku z americké strany, zakázku probere kolegium ministerstva a následně vláda.
Střela vzduch-země Hellfire byla vyvinuta jako protitanková zbraň dlouhého dosahu, odpalovaná z vrtulníků či bezpilotních letounů. Kromě těchto střel se počítá také s prodejem amerických lehkých protizemních řízených střel krátkého dosahu.
Ministryně obrany Jana Černochová ve středu také informovala vládu o další části pořízení munice pro vrtulníky systému H-1 za 3,74 miliardy korun bez DPH, jejichž vývoz z USA nepodléhá schválení americké administrativy, sdělil mluvčí resortu Karel Čapek. „Konkrétně jde o dodávky komponentů neřízených raket a nábojů pro 20mm kanón. Dodavatelem bude česká firma STV Group, která je na území Česka výhradním zástupcem výrobce munice, společnosti General Dynamics - Ordnance and Tactical Systems,“ dodal.
Rusko je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno spolupracovat s každým lídrem USA, který bude ochoten vést „vzájemně respektující dialog“. Šéf diplomacie země, která už téměř dva a půl roku vede válku proti Ukrajině, to dnes podle agentury Reuters řekl na tiskové konferenci v OSN.
Lavrov: Jsme připraveni spolupracovat s USA, chceme jen vzájemně respektující dialog
Politika
Ukrajina se potýká s nedostatkem lidské síly, obrovskou přesilou a nerovnoměrnou mezinárodní pomocí. Doufá ale, že strategickou výhodu proti Rusku najde v opuštěných skladech nebo ve sklepích továren. Ve stovkách tajných dílen vznikl ekosystém laboratoří, které využívají inovace k vytvoření armády robotů. Ti mají zabíjet ruské vojáky a chránit zraněné Ukrajince na frontě i mimo ni, píše agentura AP.
Ukrajinské startupy nahrazují nedostatek lidí v armádě. Na frontě tak bojují roboti a drony
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.