Češi loni prosázeli 393 miliard. Hlavně na automatech
Podíl kurzových sázek uzavřených online loni v Česku meziročně vzrostl o 2,1 procentního bodu na 94,4 procenta. Klienti v kurzových sázkách prosázeli celkem 84 miliard korun, meziročně o 1,1 procenta méně.
Objem sázek na internetu meziročně stoupl o 1,2 procenta na 79,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Podle zástupců sázkových kanceláří způsobilo nárůst podílu internetových sázek hlavně uzavření poboček kvůli koronaviru.
Lidé v Česku loni prosázeli 393,1 miliardy korun, meziročně o procento více. Objem vyplacených výher vzrostl o 2,1 procenta na 218,2 miliardy korun. Největší podíl, více než 70 procent, připadal stejně jako v roce 2019 na takzvanou technickou hru, tedy především automaty. Na druhém místě byly kurzové sázky, které loni tvořily 21,4 procenta všech sázek.
Výkyv způsobila pandemie
„Dílčí změna v loňském roce ve prospěch on-line je logickým důsledkem situace, kdy byla po řadu týdnů s ohledem na koronavirová opatření velká většina naší obchodní sítě mimo provoz. Sázkaři se každopádně do poboček vracejí, ty dál hrají důležitou roli i jako servisní místo pro on-line zákazníky. Podobný efekt se nicméně projeví i v datech za letošní rok, kdy jsme poprvé od začátku roku mohli naše provozovny alespoň ve formátu sázkového okénka otevřít až v polovině dubna a plný provoz obnovili až začátkem května,“ sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain.
U Tipsportu je podle mluvčího společnosti Jiřího Hadravy podíl sázkařů na pobočkách v posledních letech stabilní. „Když započítáme měsíce, kdy měly pobočky zavřeno, vyjde nám roční průměr 3,1 procenta. Pokud ale budeme počítat jen měsíce, kdy jsme mohli mít otevřeno, je pobočkový podíl 4,3 procenta, tedy na úrovni roku 2017,“ doplnil Hadrava. Stále platí, že pobočky mají své místo jak pro příjem kurzových sázek, tak jako klientská podpora a místo prodeje dalších služeb, například stíracích losů, doplnil.
„Pobočky v loňském roce proti internetu meziročně propadly, ovšem není to férové srovnání. Především podzim a zima jsou nesrovnatelné. Pobočky byly několik měsíců zavřené, zatímco internet po jarní dietě, kdy nebylo téměř na co sázet, jel už od léta na plné obrátky,“ sdělila mluvčí Chance Markéta Světlíková.
Česká republika bude moci soudně napadnout postup Evropské komise vůči dotacím pro firmy ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Ve sporu by Česko mělo zastupovat ministerstvo zahraničí. Obrátit se na soud Česku umožní podle vyjádření ministerstva financí dopis, kterým Evropská komise zamítla žádost o proplacení dotace pro plastikářskou firmu Fatra z premiérova svěřenského fondu. Stát podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce bude chtít získat rozsudek Soudního dvora EU.Česko může žalovat Brusel v kauze Babišova střetu zájmů
Zprávy z firem
Podle ředitele Asociace provozovatelů kursového sázení (Apkurs) Marka Hermana je typický pobočkový klient muž starší 40 let. Pobočku navštěvuje buď proto, že nemá internet, nebo ji má na své denní trase. Důležitá je pro něj také konverzace s lidmi, které zná. Někteří jsou konzervativní a sázení na internetu odmítají ze zásady. „Nebo mají malé tajemství před ženou a chtějí, aby to tak zůstalo,“ dodal Herman.
Kurzové sázky v Česku zavedla jako první v roce 1990 Fortuna, brzy se přidal Tipsport. Ministerstvo financí eviduje údaje ze sázkového trhu od roku 1999, kdy sázkaři prosázeli 4,16 miliardy korun. Proti loňskému roku to bylo necelých pět procent. Náběry v kamenných pobočkách dosáhly vrcholu v roce 2006, a to 12,3 miliardy korun. Od té doby až na výjimky klesají.
Objem sázek na fotbalové Euro dosáhl u sázkových kanceláří v Česku zhruba tři miliardy korun. To je o půl miliardy více než při dosud rekordním fotbalovém mistrovství světa 2018.Tři miliardy. Češi na fotbalové Euro prosázeli nejvíce peněz v historii
Money
Loterijní společnost Sazka podle agentury Bloomberg oživuje svůj záměr vstoupit na burzu, pravděpodobně londýnskou. Sveze se na vlně pandemických levných peněz.Sazka míří na burzu, zvažuje Londýn
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.