Češi na Bělehrad. Miliardový projekt v srbské metropoli dostal zelenou
Téměř 500 bytů, 40 obchodů a 650 parkovacích míst co nevidět postaví český developer v srbské metropoli. Výstavba dvoumiliardového projektu Lastavice v centru Bělehradu začne v březnu.
Developerská skupina UDI Group, kromě projektu Lastavice, plánuje v Srbsku další investici celkově za více než 10 miliard korun, vedle rezidenční výstavby chystají i průmyslové parky.
„Nepředvídatelnost ve fungování státní správy v Česku nás vede k tomu, že více než 80 procent aktivit dnes již směřujeme mimo Česko. Nemůžeme se zde v podstatě spolehnout na vymahatelnost práva v reálném čase,“ zdůraznila ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.
Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě
Money
Stavební povolení na Lastavice získala společnost rok a půl od koupě pozemku. „Důsledky covidu se projevily také na tamních úřadech. Přesto jde ve srovnání s běžnými poměry v Praze o mnohonásobně rychlejší proces,“ dodala Fialková.
Češi postaví v Bělehradu 500 bytů
Projekt Lastavice doplní čtvrť vznikající v části Nový Bělehrad v okolí třídy Jurije Gagarina s výhledem na ikonický visutý most přes Sávu. Dva 11podlažní bytové domy navrhl srbský architektonický ateliér ZAP. Na pozemku o rozloze téměř 10 tisíc metrů čtvereční jsou umístěny tak, že mezi nimi vzniká prostor pro relax v zeleni s dětským hřištěm a venkovním fitness.
Projekt cílí na vyšší střední třídu. Srbský trh je velmi konkurenční. Kupující jsou vybíraví a mají velká očekávání ohledně kvality stavby a dokončovacích prací. Ve výstavbě v Bělehradu je totiž obvyklý daleko vyšší standard, než je tomu v Česku.
Rostoucí inflace v posledních měsících přeje i prodeji zámků a historických objektů v Česku jako možnost dobré investice proti znehodnocování úspor, a to i když cena často památkově chráněných objektů činí až desítky milionů korun před nákladnou rekonstrukcí. A v Česku jich je stále ke koupi i opravě hned několik desítek, vyplývá z nabídek tuzemských realitních kanceláří.Zájem o koupi zámků v Česku roste. I když stojí desítky až stovky milionů
Money
„Srbové vyžadují jako standard klimatizaci v každém bytě, automatické předokenní stínění, velmi kvalitní dřevěné podlahy a luxusní koupelny. To je vybavení, které se v Česku nabízí k bytům prémiového standardu,“ přibližuje Fialková.
Na srbském trhu, kde developeři podnikají s běžnou marží na úrovni 25 procent, se růst stavebních prací a materiálu propsal do cen prodávaných bytů.
„To se ale netýká jen nás, zasáhlo to celý trh. Pandemie je zkrátka dalším důvodem, proč ceny bydlení v Srbsku rostou. Přesto jsou ale investičně mnohem zajímavější než byty v Česku. Je zde totiž daleko větší prostor pro další růst cen. Vyšší je také výnos z pronájmu,“ poznamenala Fialková.
Metr čtvereční bytové plochy se v srbské metropoli prodává v průměru za 75 tisíc korun, což je zhruba polovina toho, za kolik se dá pořídit v Praze.
Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 32,6 miliardy korun, což je proti prosinci více než čtvrtinový pokles. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu. Meziměsíční propad téměř o 12 miliard korun jde podle asociace výrazně nad rámec běžného lednového zpomalení.Hypotéky se v lednu propadly, v objemu o čtvrtinu. Sazby dál rostly
Money
V centru Prahy přibyly luxusní ubytovací prostory. Společnost UBM Development zkolaudovala luxusní pětihvězdičkový hotel Andaz Prague o 176 pokojích, který je premiérovým vstupem sítě Hyatt do České republiky.Praha má nový luxusní hotel. Jako svůj teprve pátý v Evropě ho provozuje síť Hyatt
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.