Češi objevili elektromobily. Počtem nově zaregistrovaných vozů kralují EU

Počet elektromobilů jezdících v Česku se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 3113 osobních bateriových aut, meziročně jde o zvýšení nově registrovaných automobilů o 140 procent. Jde o nejrychlejší růst v Evropské unii, informovalo Centrum dopravního výzkumu. Elektromobily měly v prvních třech měsících roku podíl 5,2 procenta na všech nově registrovaných autech.
V celé Evropské unii lidé v prvním čtvrtletí registrovali 412 997 nových osobních bateriových elektromobilů, meziročně o 23,4 procenta více, podíl na všech nových registracích byl 15,2 procenta, uvedlo centrum.
Kraluje Škoda
„V úvodních třech měsících roku 2025 byl nejčastěji registrovaným novým elektromobilem v Česku model Škoda Enyaq s 586 registracemi. Následovaly Škoda Elroq s 520 registracemi a Tesla Model Y s 333 registracemi. V součtu je u nás aktuálně provozováno přes 42 tisíc osobních bateriových elektrických vozidel. K dispozici mají více než 6,5 tisíce veřejných dobíjecích bodů,“ uvedl Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.
Rekordní nárůst registrací bateriových elektromobilů, který byl nejvyšší v EU, je podle něj částečně daný nižšími počátečními čísly ve srovnání s jinými zeměmi. Trh s elektromobily meziročně rostl ve 23 zemích EU, kromě Česka nejvíce v Německu, kde počet registrací meziročně stoupl o 38,9 procenta, a v Belgii, kde se zvýšil o 29,9 procenta. Nejvyšší podíl bateriových automobilů na všech nově registrovaných autech byl v Dánsku, kde tvořily 65,5 procenta všech nových aut, v druhém Nizozemsku to bylo 35,3 procenta.
Čína je již několik let lídrem v elektromobilitě a nejnovější inovace naznačují, že změnu v tomto nelze očekávat. Čínské značky se nyní předhánějí v tom, kdo nabídne nejefektivnější systém nabíjení.
Čínská elektromobilová válka. Nové baterie se nabijí za pár minut. Američané ani Němci nestíhají
Zprávy z firem
Automobilka slibovala, že nový elektromobil uvede na trh v první polovině letošního roku s tím, že jeho výroba začne ve Spojených státech. Důvody zpoždění nejsou jasné, nový vůz by se mohl vyrábět i v Číně a v Evropě.
Reuters: Tesla pro „chudší“ nabírá zpoždění
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.