Češi stále častěji přecházejí na fixace energií, loni tvořily až 90 procent změn
Češi stále častěji přecházejí na cenově fixované dodávky elektřiny a plynu. Zatímco v minulosti výrazně převažovaly mezi spotřebiteli smlouvy na energie bez závazku, nyní se tento poměr postupně vyrovnal. V posledním roce fixované produkty tvořily i přes 90 procent nově uzavřených smluv. Vyplývá to z dat dodavatelů a srovnávacích společností. Češi v loňském roce podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) udělali 784 040 změn dodavatele elektřiny a plynu.
O nefixované produkty je podle Lukáše Kaňoka ze společnosti Kalkulátor.cz poslední dobou velmi malý zájem, přičemž tento trend je patrný od začátku roku 2024. "Hodně tento trend podpořilo dění ohledně plynu a očekávání, co to s cenou plynu a tedy i s cenou elektřiny, udělá," řekl. Podle něj nyní často zákazníci, kteří si stále ještě vybírají produkt bez dlouhého závazku, volí spotové ceníky a nebo ceníky s fixací ceny na jeden měsíc. "To jsou ale produkty, které zcela určitě nejsou pro většinu zákazníků vhodné," podotkl Kaňok.
Hlavním tahounem české ekonomiky by letos měla být spotřeba domácností. Ta ale loni spíše zklamala. Lukáš Kovanda: Drahé energie stále brzdí celou českou ekonomiku
Názory
Rostoucí zájem o fixace potvrzují i statistiky dodavatelů. ČEZ v závěru loňského roku evidoval zvýšený zájem o dodávky plynu, přičemž 90 procent poptávky cílilo na fixované produkty. "Zatímco na konci roku 2023 volilo u plynu fixace přibližně 60 procent zákazníků, loni už je preferovalo téměř 90 procent z nich. Je vidět, že lidé více než dříve preferují jistotu ceny na delší dobu," řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Od loňského léta registruje zvýšený zájem o fixaci ceny elektřiny a plynu také E.ON. "Prim v této nabídce hrají dvou a tříleté ceníky," řekl mluvčí E.ON Roman Špěrňák.
V roce 2023 a pak i v roce loňském roce se stala do té doby nebývalá věc. České domácnosti platily za elektřinu více než domácnosti německé. K historickému „doběhnutí a předběhnutí“ Němců došlo podle dat Eurostatu v prvním pololetí roku 2023. Tehdy česká domácnost s běžnou úrovní spotřeby platila v paritě kupní síly za elektřinu, včetně daní, průměrně 0,38 eura za kilowatthodinu, zatímco ta německá 0,37 eura. Předtím se nikdy nestalo, aby česká domácnost platila více než německá. Byť ještě v prvním pololetí 2022 se ceny v obou zemích víceméně srovnaly, na úrovni 0,30 eura za kilowatthodinu.Češi předběhli Němce a platí za elektřinu více. Do Německa přitom vyvážejí rekordní objemy elektřiny
Názory
Vysoká poptávka po tarifech se závazkem je patrná také u alternativních dodavatelů. U Centropolu loni přibližně 95 procent nově příchozích volilo právě fixovaný tarif. V prvních dnech nového roku tento trend podle marketingového ředitele a člena představenstva firmy Jiřího Matouška pokračuje. "Mezi fixovanými produkty dominuje délka závazku na 1,5 roku, kterou v komoditě elektřina sjednalo 63 procent nově příchozích klientů," řekl. Podobná je podle něj situace i u plynu.
Podle obchodního ředitele společnosti epet Romana Šmída už zájem běžných domácností o nefixované produkty téměř ani není. "Noví zákazníci jdou primárně po fixované nabídce. Nefixované produkty využívají pouze zákazníci, kterým končí smlouva a již se nechtějí dále vázat," uvedl Šmíd. Tento trend je podle něj patrný u elektřiny i plynu.
Ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu by se v příštím roce neměly výrazněji měnit, v případě zachování stávajících podmínek by mohly i mírně klesnout. Analytici však upozornili však, že situaci mohou změnit případné geopolitické změny, které by mohly vývoj cen zcela otočit.Už v lednu se chystá zlevňování energií. Domácnosti by mohly ušetřit i tisíce
Money