Češi svěřili investičce malajského krále stamiliony. Na účtu krachující firmě zbývají dva tisíce

Lidé v Česku investovali stamiliony korun přes společnost Diversity Capital napojenou na údajný Malajský královský fond, ale firma peníze nevyplácí. Uvedla to advokátní kancelář Žižlavský, která zastupuje více než stovku klientů Diversity Capital.
Podle kanceláře má firma na účtu, kam mířily investice, už jen zhruba 2000 korun. Soud podle advokátů poslal firmu do exekuce. Diversity Capital uvádí, že je součástí skupiny IC Group, která koupila zámek v Protivíně na Písecku. Personální a akcionářské vazby firem kolem IC Group vedou na Slovensko a do Velké Británie a podle médií i do Ruska. Diversity Capital na svém webu neuvádí žádné kontakty či údaje o vedení firmy.
„Na naši kancelář se obrátilo velké množství klientů Diversity Capital. Někteří z nich požádali o výplatu svých investic již v polovině roku 2022 a jejich investice nebyly do dnešního dne vyplaceny,“ sdělil advokát Petr Veselý z kanceláře Žižlavský. „Přistoupili jsme proto k podání návrhu na nařízení exekuce, kterému Obvodní soud pro Prahu 1 plně vyhověl, a pověřil vedením exekuce Exekutorský úřad Praha 4. Exekutorský úřad zjistil, že na bankovním účtu, na který klienti své peníze skládali, se nachází necelé 2000 korun,“ doplnil. Jiný majetek Diversity Capital podle něj zatím nebyl dohledán.
Diversity Capital je podle advokátů investorů v úpadku. „Pokud management společnosti nesplní svou zákonnou povinnost, podat insolvenční návrh, jsme připraveni jej podat my, pro ochranu zájmu našich klientů,“ uvedl zakládající partner kanceláře Michal Žižlavský.
Česká politika a veřejná správa je dlouhodobě pod obrovským tlakem lobbistů všeho druhu, kterému obvykle podléhá. Lobbisté si často vodí politiky jako slepé koně. Sami přebírají vytváření pravidel hry pro vlastní branže, píšou „pozměňováky“ ušité přesně na míru jejich klientům a silně ovlivňují reálnou podobu zásadních veřejných penězovodů a regulace. Probíhalo to za minulé vlády, ale vliv lobbistů i za aktuální vlády spíš roste, upozorňuje v komentáři pro Newstream protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.
David Ondráčka: Lobbing po Česku. To není jen Rittig a Janoušek
Názory
Tunel s aurou sultána
Jediným akcionářem Diversity Capital je podle českého obchodního rejstříku slovenská firma IC Financial Holding. V dokumentech pro investory Diversity Capital uváděla, že je členem IC Group, která také sídlí na Slovensku a společníky má ze Slovenska a Velké Británie. IC Group v roce 2021 koupila za 100 milionů korun zámek v Protivíně. Oficiálně ale skupina vystupovala jako „investiční poradce“ údajného Malajského královského fondu. Zástupci kupce zámku v minulosti tvrdili, že památka bude zapojena do investičního programu The Royal Capital Club financovaného asijskou aristokracií.
Spolek The Royal Capital Club sídlí podle obchodního rejstříku v Praze na stejné adrese jako Diversity Capital. Jako prezident The Royal Capital Club je uveden čtyřicetiletý Martin Klouček z Kosic na Královéhradecku, který v rejstříku figuruje ve zhruba desítce různých firem. Server Seznam Zprávy letos v květnu uvedl, že Diversity Capital vybrala od tisícovek lidí investice dohromady v objemu přes miliardu korun. Zakladatelem IC Group je podle serveru rusko-tádžický podnikatel Hasan Kuchakov.
Malajský královský investiční fond (RIFK) dokončil akvizici akciové společnosti Tesla podnikatele Františka Hály. Cenu transakce ani jedna ze stran nekomentovala. Ve společném sdělení ale uvedly, že se chystají investice za jednu miliardu korun.
Dodavatele elektrotechniky Tesla zachraňují královské peníze z Asie
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.