Češi získali miliardovou zakázku na Slovensku. Zvýší bezpečnost na tamní železnici

Konsorcium tří českých firem pod vedením pražské společnosti Kontron Transportation získalo na Slovensku zakázku v hodnotě téměř 39,39 milionu eur (939 milionů korun) na vybudování digitální rádiové komunikační sítě GSM-R na 329 kilometrů dlouhém úseku železniční tratě ze severu země po slovensko-ukrajinskou hranici. Ve středu strany podepsaly smlouvu o zakázce, uvedla mluvčí správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR Ria Feik Achbergerová. Dalšími členy konsorcia jsou společnosti AŽD Praha a Elektrizace železnic Praha.
Podle slovenského ministra dopravy Andreje Doležala nový systém zvýší bezpečnost na železnici a omezí riziko kolizí vlaků. Státem kontrolovaná firma ŽSR získala na investici příspěvek z evropského Nástroje pro propojení Evropy (CEF).
Zakázka na vybudování GSM-R na úseku Varín-Košice-Čierna nad Tisou zahrnuje hlavně výstavbu anténních stožárů a související infrastruktury, jakož i elektronické zabezpečovací signalizace. Dílo je rozděleno do dvou úseků a práce by měly být dokončeny do 600 dnů od předání staveniště.
Projekt je pokračováním už vybudované mobilní rádiové sítě na trati od Bratislavy přes Žilinu po hranici s Českem u Čadce.
Výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla DAKO-CZ rozvíjí své aktivity na indickém trhu. Velký potenciál pro růst byznysu české společnosti vidí v indické železnici. Firma vyslala do Indie svoji obchodní manažerku v rámci podnikatelské mise pořádané Svazem průmyslu a dopravy ČR, která se vrátila se slibnými kontakty.
DAKO-CZ chce v Indii využít boomu na železnici
Zprávy z firem
Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) se stal největším akcionářem francouzské firmy Gaussin, která vyrábí bezemisní a samořiditelná vozidla pro dopravu zboží v logistických areálech, přístavech či na letištích. Holding vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem informoval, že získal více než pětinový podíl s právem na zastoupení v představenstvu Gaussinu. Cenu transakce ale neuvedl.
Strnadova CSG sází na bezemisní dopravu. Koupila pětinu francouzského Gaussinu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.