Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České dráhy pořídí další ComfortJety. Díky miliardám od EIB

České dráhy pořídí další ComfortJety. Díky miliardám od EIB
Profimedia
 ČTK

České dráhy (ČD) si půjčí od Evropské investiční banky (EIB) 300 milionů eur (7,61 miliardy korun). Peníze použijí na nákup 180 osobních vozů a 20 elektrických lokomotiv. Kromě toho zmodernizují dalších 219 vozů. Informovala o tom EIB. V následujících deseti letech chce dopravce do modernizace vozového parku investovat celkem přes 160 miliard korun.

České dráhy spolupracují s EIB dlouhodobě, například loni banka vyčlenila na české železniční projekty 880 milionů eur (přes 20,28 miliardy korun). Dráhy úvěr používají na investice do vozového parku.

„Takto získané finance využíváme především na zlepšení kvality vlaků dálkové dopravy, včetně pořízení nejmodernějších souprav ComfortJet, které budou jezdit na linkách propojujících Prahu s Německem, Rakouskem, Slovenskem nebo Maďarskem, a také na vybavení dalších vozidel palubní částí evropského vlakového zabezpečovače ETCS,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro ekonomiku a nákup Lukáš Svoboda.

Úvěr od EIB letos dostal také stát, který si od banky půjčí 13 miliard korun na modernizaci české železnice, navýšení kapacit osobní i nákladní dopravy a zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících. Půjčka je druhou částí plánované podpory EIB v celkové výši 48,8 miliardy korun. Investice podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mají pomoct s modernizací tratí po celém Česku a posílit páteřní tratě transevropské sítě TEN-T, kterou na českém území tvoří tři důležité evropské koridory.

Vozový park Českých drah v současnosti zahrnuje kolem 1800 osobních vozů a téměř 2000 lokomotiv. Průměrné stáří vozidel je zhruba 23,5 roku.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Spolčily se proti Jančurovi. Teď zaplatí na pokutách přes miliardu

Evropská komise (EK) uzavřela devět let starý případ, v kterém se České dráhy a rakouské spolkové dráhy (ÖBB) domlouvaly na pořízení použitých vagónů tak, aby se k nim nedostal soukromý dopravce RegioJet. EK aktérům spiknutí vyměřila více než miliardovou pokutu. V kauze figuroval dnes již bývalý místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák a důkazem byly e-maily, které posílal Dvořák v roce 2015 své kolegyni v Rakousku Silvii Kaupa, která měla v ÖBB na starost dálkovou osobní dopravu. České dráhy se chystají rozhodnutí napadnout u soudu, napsal server zdpravy.cz. RegioJet uvedl, že se přihlásí o náhradu škody.

Přečíst článek

Tisíc korun za kilometr. Bavoři vycouvali z předraženého tendru na provoz vlaků Praha – Mnichov

Bavorský objednatel dopravy Bayerische Eisenbahngesselschaft (BEG) zrušil společnou soutěž s českým ministerstvem dopravy na provoz vlaků Mnichov-Hof a Mnichov-Praha. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz.

Přečíst článek

České dráhy od 10. prosince kvůli inflaci zdraží jízdné o 9,5 procenta

České dráhy zdraží jízdné. Skončí i bezplatná cesta pro děti do šesti let

Národní dopravce České dráhy (ČD) od 15. prosince zvýší ceny jízdného průměrně o 4,9 procenta. Cena jízdenky dospělého na kratší vzdálenost bez slevy vzroste ve většině případů o jednu až pět korun.

Přečíst článek

Ve vlacích je stále špatné mobilní připojení

Připojení na internet se má konečně zlepšit. Železniční dopravci dostali dotaci

Železniční dopravci v Česku plánují kvůli zlepšení dostupnosti a kvality mobilního signálu ve vlacích upravit 670 vagonů. Využijí k tomu dotaci 300 milionů korun od Českého telekomunikačního úřadu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme