České dráhy zrušily modernizaci desítek „honeckerů“, dodavatel zkrachoval
Státní železniční dopravce České dráhy (ČD) odstoupil od smlouvy na modernizaci desítek osobních vozů řady Bdmtee, kterým se za jejich původ v NDR přezdívalo Honeckery. Dodavatel prací za stovky milionů korun, firma Tratec - CS z Děčínska, totiž zkrachoval. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz.
Podle webu Zdopravy.cz byla rámcová smlouva mezi ČD a Tratec - CS uzavřena v roce 2020 na modernizaci 52 vozů. Cena prací za jeden vůz měla činit 13,5 milionu korun. Firma Tratec - CS na sebe letos v únoru podala insolvenční návrh, ve kterém uvedla, že dluží zhruba půl miliardy korun.
„České dráhy byly nuceny od smlouvy s firmou Tratec na modernizaci vozů Bdmtee odstoupit. V současné době probíhá vypořádání vzájemných vztahů,” sdělila serveru mluvčí drah Vanda Rajnochová.
Rakouští železničáři o půlnoci vstoupili do jednodenní stávky. Zasaženy jsou i mezinárodní spoje včetně těch mezi Rakouskem a Českou republikou či Německem. Stávka se projevuje i zvýšeným provozem na rakouských silnicích. V Linci situaci ještě dál zkomplikovala akce klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří se přilepili k vozovce na jednom z dálničních přivaděčů.V celém Rakousku dnes nejezdí vlaky, železničáři stávkují za vyšší platy. Mezinárodní doprava kolabuje
Money
Tratec - CS podle náměstka generálního ředitele ČD Jiřího Ješety zmodernizoval tři vozy a další dva rozpracoval. U modernizovaných vozů je ale řada závad a vozy jsou často odstaveny. „Další modernizovat nebudeme,” řekl serveru Ješeta. U rozpracovaných vozů by České dráhy chtěly dokončit úpravy vlastními silami. Komplikuje to ale insolvenční řízení s Tratecem. „Například podvozky v subdodávkách jsou zablokované v rámci insolvence a není možné s nimi disponovat,” doplnil.
Heneckery vystřídají až elektrické jednotky
Modernizované vozy měly jezdit hlavně v Pardubickém či Středočeském kraji. Kvůli tomu, že cestující musí déle jezdit v původních, nezmodernizovaných vozech, už Pardubický kraj vyměřil ČD za loňský rok pokutu 494 tisíc korun. „Sankce za rok 2022 ještě nebyly u dopravce uplatněny. Aktuálně probíhají s dopravcem jednání o náhradě za tyto vozy. Z několika variant řešení byla vybrána varianta s pořízením osmi jednopodlažních elektrických jednotek s pracovní označením EMU140,” řekl serveru náměstek pardubického hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS). Ty by měly být do provozu nasazeny ale až po roce 2025. Cestující tak čekají další roky ve starých vozech.
Nejvíc nyní Radima Jančuru, majitele žlutých autobusů a žlutých vlaků, baví gastro. Koupil už druhý hotel v rakouských Alpách, a jak říká, chce vybudovat novou úroveň gastronomických služeb. Je to poněkud nečekaný posun, protože jeho hlavním byznysem je doprava. Dlouho sváděl souboj s Českými drahami i s jinými dopravci. Nakonec se mu povedlo vybudovat nejsilnější soukromou dopravní firmu v Česku. Dál ji rozvíjí, je kritický k vládě, ale do jeho srdce se zasekl restaurační byznys.Radim Jančura: Autobusy a vlaky od příštího roku zdraží o deset až patnáct procent
Leaders
Společnost Tratec - CS působila ve strojírenství a dodávkách interiérů kolejových vozidel. V roce 2019, kdy odevzdala poslední účetní závěrku, měla tržby 291 milionů korun a zisk sedm milionů. V únorovém insolvenčním návrhu bylo uvedeno, že firma dluží přes 498 milionů korun, z toho asi 487 milionů dluhů je už po splatnosti. Majetek firmy měl tehdy podle návrhu hodnotu zhruba 281 milionů korun. V srpnu Krajský soud v Ústí nad Labem povolil reorganizaci firmy. Tratec - CS má nyní vypracovat a předložit soudu reorganizační plán.
Vozy Bdmtee vyráběla v letech 1989 až 1991 východoněmecká vagónka v Budyšíně. Dříve se těmto vlakům říkalo Honeckerova pomsta podle šéfa východoněmeckých komunistů Ericha Honeckera, protože nebyly příliš pohodlné.
Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 procent. Takové zdražení chystají státní dopravce České dráhy u kilometrických tarifů i ministerstvo dopravy pro systém jednotného tarifu (SJT) One Ticket. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce, oznámili mluvčí drah a ministerstva.Jízdenky na vlaky v prosinci zdraží o 15 procent
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.