České lázně strádají. Na dovolenou se lidé vydávají raději k Baltu

Letní sezona bude tento rok pro většinu lázeňských a wellness hotelů v Česku zklamáním, více lidí chce na dovolenou do zahraničí, uvedl manažer portálu Spa.cz Richard Šipoš.
Meziročně nižší zájem je podle Šipoše o pobyty v takzvaném lázeňském trojúhelníku, tedy Karlových Varech, Františkových a Mariánských Lázních. Naopak prodejci zájezdů Travelking.cz a Slevomat.cz očekávají, že letní sezonu uzavřou s lepšími výsledky než minulý rok. Výrazně vyšší zájem je podle nich především o dovolené u Baltského moře.
Například v červnu byla průměrná obsazenost lázeňských a wellness hotelů v Česku meziročně o osm procent nižší, ceny za osobu a noc pak stouply přibližně o 9,5 procenta na 1998 korun, řekl Šipoš. Lidé podle něj proti loňsku volí také kratší pobyty. „Největší pokles je viditelný v lázeňském trojúhelníku, kde v meziročním srovnání dosahuje na úroveň 12 procent. Naopak nárůst o více než pět procent zaznamenáváme v Jeseníkách a na jižní Moravě," doplnil.
FOTOREPORTÁŽ Z ČERNÉ HORY: Je tam výrazně levněji než v Chorvatsku
Obsazenost Lázní Libverda na severu Čech v červenci dosáhla 75 procent, proti loňsku byla o desetinu nižší. Srpen bude výhledově stejný, řekla marketingová ředitelka lázní Eva Olšová. „Průměrná cena vzrostla o 13 procent, díky čemuž jsme nezaznamenali pokles tržeb," řekla. Nejvíce hostů podle ní v červenci bylo z Česka, následovali Němci.
V červenci měly srovnatelnou obsazenost s loňským rokem Hotel Horal ve Zlínském kraji a Lázně Luhačovice. Tento měsíc očekávají obdobný vývoj. Léčebné, relaxační a wellness pobyty v Lázních Luhačovice meziročně podražily o desetinu, stála za tím inflace a růst cen energií, sdělila obchodní ředitelka Šárka Vylimcová.

Pobyt u Balatonu už je pro běžné Maďary nedostupný luxus. Řecko i Itálie jsou levnější
EnjoyOmezení cestování, nedostatek pohonných hmot a propad maďarského forintu přinesl jezeru Balaton za pandemie nemoci covid-19 zvýšenou popularitu, což tam ale vedlo k obrovskému nárůstu cen. Stále lukrativnější byznys u Balatonu znamenal výstavbu nových hotelů, pláží a jachtařských klubů. Posun směrem k bohatším návštěvníkům a divoká maďarská inflace nyní způsobily, že se plážové občerstvení, nemluvě o ubytování, stává u Balatonu pro průměrného Maďara luxusem, píše Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Mnozí místní obyvatelé si už podle něj nemohou dovolit tam bydlet.
Na stejné úrovni jako loni je tento rok zájem o cestování po Česku na portálu Travelking.cz. Naopak druhým rokem poptávka roste o dovolené v Polsku, letos proti loňsku o více než polovinu. „Jako jeden z důvodů vzestupu Polska jako destinace vnímáme to, že zde naleznete velké množství hotelů ve vysoké kvalitě za nižší ceny než v Česku," uvedl marketinkový ředitel Travelking.cz Štěpán Pospíšilík.
Celkové prodeje byly v červnu proti loňsku o desetinu vyšší, ve srovnání s rokem 2019 před koronavirovou pandemií pak o čtvrtinu. V červenci prodeje pobytů meziročně stouply o 22 procent, řekl Pospíšilík. První srpnové dny jsou podle něj úspěšnější jak v porovnání s rokem 2022, tak s rokem 2019.
„Letos se lidé naplno rozcestovali především do zahraničí," uvedl ředitel portálu Slevomat.cz Ladislav Veselý. V Česku podle něj naopak klesá poptávka po Krkonoších, tuzemské hoteliéry v kvalitě služeb překonávají ti z polské strany, míní. Ve srovnání s loňskem je podle něj akčních nabídek asi o 15 procent více. „Češi více než kdy jindy řeší, co za své peníze dostanou," doplnil. K nejprodávanějším zážitkům pak aktuálně na Adrop.cz patří bungee jumping nebo tandemový seskok z letadla, uvedl zakladatel Rostislav Peníška. Naopak menší zájem je podle něj například o zorbing, tedy sjezd ze svahu uvnitř umělohmotné koule.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.