České pušky se budou montovat přímo na Ukrajině
Útočné pušky CZ BREN 2, které vyrábí Česká Zbrojovka a používá je například Armáda ČR, se budou montovat přímo na Ukrajině.
Česká zbrojovka podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom dohodu o dodávce všech dílů k puškám CZ BREN 2, které podle jejich výrobce splňují standardy Severoatlantické aliance (NATO), na Ukrajinu. Skupina Colt CZ, pod kterou Česká zbrojovka patří, to uvedla v tiskové zprávě. Výši transakce ale strany po vzájemné dohodě nesdělily.
Česká zbrojovka Ukrajině dodá všechny díly, ze kterých se pušky následně složí. „Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ uvedl generální ředitel České zbrojovky Jan Zajíc.
Univerzální a světově proslulé zbraně
S puškami CZ BREN 2 již ukrajinské ozbrojené složky mají zkušenosti. Kromě nich a Armády ČR s nimi pracuje také protiteroristická jednotka francouzského četnictva, portugalská armáda, polská pohraniční stráž nebo rumunské četnictvo. Pušky CZ BREN 2 jsou podle České zbrojovky univerzální zbraně, které jsou vysoce kompatibilní s další výzbrojí NATO.
„Transfer technologie z členských zemí NATO představuje pro naši společnost zásadní moment, který je dán úspěšnou mezinárodní spoluprací a probíhajícími reformami v oblasti obrany. Tato iniciativa je zásadním krokem k vytvoření arzenálu svobodného světa na Ukrajině,“ uvedl generální ředitel společnosti Ukroboronprom Herman Smetanin.
Česká republika v Evropě vede iniciativu usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na munici pro Ukrajinu, napsal deník Financial Times (FT). O možnosti zakoupit ve třetích zemích dělostřelecké granáty pro Ukrajince čelící ruské invazi informoval český prezident Petr Pavel minulý týden na mnichovské bezpečnostní konferenci. FT nyní s odvoláním na nejmenované zdroje upřesňují částku, o kterou se údajně jedná. Češi pro Ukrajinu shánějí dělostřelecké granáty za 1,5 miliardy dolarů
Politika
Ukrajině napadené Ruskem Česko dosud ze svých skladů poslalo například 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, šest vrtulníků či 16 systémů protivzdušné obrany, uvedl už dříve premiér Petr Fiala (ODS). Za pomoc Ukrajině podle něj Česko získalo kompenzace od spojenců v hodnotě zhruba 19 miliard korun. Česká republika také pro tuzemské firmy vydala na komerční dodávky vojenského materiálu Ukrajině vývozní licence za 130 miliard korun.
Holding Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Podíl zhruba 76 procent vlastní holding Česká zbrojovka Partners SE a zbylý podíl tvoří veřejně obchodované akcie. Vedle Česka má Colt CZ výrobní závody v USA, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku. Dohromady zaměstnává více než 2000 lidí.
Holding Colt CZ vykázal za tři loňská čtvrtletí výnosy 9,9 miliardy korun. Meziročně byly nižší o tři procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní nebo dopadům přepočtu z cizích měn. Čistý zisk zbrojařské skupiny upravený o mimořádné položky dosáhl od ledna do září 1,5 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 1,5 procenta.
Donald Trump by jako prezident nemohl ze dne na den USA vyvázat z NATO, ale i bez toho může Evropě tváří tvář Rusku pěkně zavařit. Starý kontinent nyní na takového obyvatele Bílého domu není dostatečně připravený.Karel Pučelík: Jestli Rusko napadne Evropu, Trump se k ní klidně otočí zády
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.