České radary ohlídají vietnamské nebe

Vietnam modernizuje letectví s přispěním českého miliardáře Michala Strnada. Český výrobce radarů, společnost Eldis Pardubice ze Strnadovy skupiny CSG, dodá do Vietnamu dalších pět radarů.
Český výrobce radarů Eldis Pardubice koncem února podepsal smlouvu na dodávku a instalaci pěti radarů do Vietnamu. Jde o historicky první zakázku realizovanou pro společnost VATM, tedy Vietnamské řízení letového provozu. Cenu zakázky společnost neuvedla.
„Letecký průmysl ve Vietnamu prochází rychlým růstem, což přináší jak příležitosti, tak výzvy. VATM se zavázalo investovat do špičkové infrastruktury a nejmodernějších technologií. Dodávka a instalace pěti radarových systémů hraje klíčovou roli v této strategii a významně posílí dohled nad vietnamským vzdušným prostorem. Tyto radarové systémy zlepší efektivitu letů, zajistí bezpečnost a přispějí k modernizaci vietnamského letectví,“ uvedl při podpisu smlouvy generální ředitel VATM Nguyen Cong Long.
Pandemie covid-19 v letech 2020 a 2021 utlumila letecký provoz. Tím způsobila i propad příjmů řízení letového provozu řady zemí, které zrušily, nebo omezily výběrová řízení, čímž se utlumil rozvoj letecké přepravy. Zaznamenala to řada firem, včetně výrobce radarů Eldis Pardubice. Nyní se již situace výrazně zlepšuje tak, že Eldis Pardubice, jenž je od roku 2017 členem skupiny CSG miliardáře Michala Strnada a její divize CSG Aerospace, startuje nábor a chce získat několik desítek nových zaměstnanců.
Eldis Pardubice roste, řeší nové projekty a nabírá zaměstnance
Zprávy z firem
Za českou stranu smlouvu podepsal přímo ve Vietnamu Martin Dufek, zástupce obchodního ředitele společnosti Eldis Pardubice.
„Věříme, že jde o začátek dlouhodobého a udržitelného partnerství mezi naší společností a VATM,“ říká Filip Vogel, obchodní ředitel společnosti Eldis Pardubice, a dodává: „Ve Vietnamu ale úplným nováčkem nejsme. V letech 2018–2020 jsme v této zemi realizovali úplnou modernizaci tří radarových systémů RSP-10 pro tamní ministerstvo obrany.“
Předmětem nové zakázky je dodání radarových systémů a školení jejich obsluhy, včetně instalace a testování na různých stanovištích po celém Vietnamu.
Byznys nejmladšího českého stamiliardáře a zbrojaře Michala Strnada jen kvete. Jeho Czechoslovak Group (CSG) loni zvýšila čistý zisk meziročně o 49 procent na 210 milionů eur (zhruba pět miliard korun).
Evropa zbrojí a Strnadovo impérium se topí v zisku
Zprávy z firem
Eldis Pardubice je ryze česká firma. Od svého vzniku v roce 1991 se specializuje především na oblast vývoje a výroby radarové techniky a systémů pro řízení letového provozu. V minulých letech Eldis kompletně modernizoval svou produktovou řadu a aktuálně nabízí radary nové generace. Produkty společnosti používají zákazníci ve více než pětadvaceti zemích po celém světě. Od roku 2017 patří do skupiny Czechoslovak Group českého miliardáře Michala Strnada a její divize CSG Aerospace.
Bývalý vrcholový politik, exministr vnitra a bývalý předseda ČSSD Jan Hamáček bude pracovat pro zbrojařskou a průmyslovou skupinu CSG Michala Strnada v roli ředitele vnějších vztahů.
Exministr vnitra Hamáček jde pracovat pro Strnadovu CSG jako lobbista
Zprávy z firem
Když Jaroslav Strnad, nyní mladý padesátník, začal v polovině devadesátých let budovat své průmyslové impérium, působil pro mnohé jako nějaký exot. V roce 2013 získal pod kontrolu v té době již zadluženou společnost Tatra, kdysi významnou českou strojírenskou značku. Která se však v devadesátých letech už potácela v ekonomických problémech. Doplatila na geopolitické změny, potíže s odbytem, nejasnou vlastnickou strukturu, a tím také na malou schopnost inovací své výroby.
Dalibor Martínek: Jaká je kapacita českého zbrojního průmyslu? Jeden Hamáček
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.