Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česko firmě Diag Human miliardy platit nemusí, zatím

Česko firmě Diag Human miliardy platit nemusí, zatím
Profimedia
 ČTK

Česko zatím nemusí společnosti Diag Human Čechošvýcara Josefa Šťávy platit odškodné více než 15,5 miliardy korun. Vrchní soud v Londýně státu umožnil odvolání. Projednávat se bude v únoru. Uvedl to ve středu Radiožurnál. Odškodné má Česko platit za zmařenou investici a údajné pochybení ministerstva zdravotnictví při výběru zpracovatele krevní plazmy. Kauza trvá už více než 30 let.

„Česká republika při jednání u Obchodního soudu v Londýně v minulém týdnu uplatnila dva odvolací důvody, přičemž soud projednání jednoho z nich před odvolacím soudem připustil,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva financí Petr Habáň.

Advokát společnosti Diag Human Jan Kalvoda upřesnil, že soud připustil projednání toho, zda Šťáva skutečně v minulosti firmu Diag Human ovládal. „Tato otázka byla povolena, ale omezena v tom smyslu, že žádné nové dokumenty a tvrzení nejsou přípustné,“ sdělil Radiožurnálu. Únorové soudní jednání by podle něj mělo být konečné. Zaplacení odškodného uložil Česku už v roce 2022 rozhodčí tribunál. Od té doby k původní sumě přibývají úroky ve výši 1,3 milionu korun denně.

Vedle odvolacího soudu se bude kauzou v březnu v investiční arbitráži znovu zabývat také rozhodčí tribunál. Bude řešit, zda nemá Diag Human nárok pouze na 70 procent odškodného, protože Šťáva v minulosti postoupil 30 procent nároku svému bývalému advokátovi Jiřímu Oršulovi.

Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco. Z té druhé se později stala firma Diag Human. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že výběrové řízení nevyhrála a v dopise od ministerstva zdravotnictví pro firmu Novo Nordisk zazněly pochybnosti o solidnosti Conneca. Její nástupkyně Diag Human potom od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Švýcaři hrozí Česku miliardovou arbitráží

Švýcaři hrozí Česku miliardovou arbitráží. V kauze figuruje i obviněný podnikatel Světlík

České republice hrozí nová miliardová arbitráž. Švýcarská firma Towit zaslala koncem ledna českému ministerstvu financí takzvané oznámení o sporu, ve kterém tvrdí, že stát porušil její investici, uvedl server HlídacíPes.org. Spor podle něj souvisí s kauzou Diag Human. Podle Českého rozhlasu-Radiožurnálu žádají společnost Towit Machinery Trading a dva švýcarští občané po ČR téměř čtyři miliardy korun.

Přečíst článek

Stanjura a Fiala

Stát částečně neuspěl v arbitráži s Diag Human, bude muset najít miliardy na odškodnění

Česká republika částečně neuspěla v mezinárodní arbitráži s Diag Human ohledně údajného pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Na základě výsledků arbitráže by tak Česko mělo zaplatit 15,5 miliardy korun. Vláda ale rozhodla o tom, že se Česko proti rozhodnutí odvolá, uvedlo ministerstvo financí.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Stanjura a Fiala

Stát částečně neuspěl v arbitráži s Diag Human, bude muset najít miliardy na odškodnění

Přečíst článek

Kovanda: ČEZ vyhrál arbitráž nad Gazpromem, přiznanou miliardu ale nejspíš neuvidí

Přečíst článek
Doporučujeme