Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Česko jako líheň inovací? Startupisté o tom nepochybují, teď ještě přesvědčit politiky

Česko jako líheň inovací? Startupisté o tom nepochybují, teď ještě přesvědčit politiky
iStock
 nst
nst

Pomoci českým technologickým firmám prosadit klíčové legislativní změny, zjednodušit podnikání, přitáhnout kapitál a inspirovat talenty k založení vlastních projektů – to jsou hlavní cíle neziskové organizace Czech Founders. Počet startupů by se podle jejích zástupců mohl v Česku do deseti let i zdesetinásobit.

Česko má potenciál produkovat více úspěšných startupů. Alespoň si to myslí zástupci neziskové organizace Czech Founders. Navzdory několika globálně úspěšným českým startupům nedávná data ukazují, že je Česko z hlediska legislativní přívětivosti ke startupům z 24 evropských zemí až na dvacátém místě, tvrdí Vít Horký, zakladatel neziskové organizace Czech Founders.

„Proto jsme se v roce 2024 rozhodli posunout naši misi dál – z čistě komunitní organizace jsme vyrostli v partnera státu. Naším snem je vytvořit v Česku prostředí, kde bude vznikat více startupů a kde firmy budou chtít budovat základny pro svůj globální růst,“ říká Horký.

„Česko má potenciál navýšit během příští dekády počet startupů desetinásobně na 12 tisíc. Je to především otázka změny v myšlení a prioritizace témat budoucích vlád. Naší misí je i nadále podporovat komunitu a vzdělávat další generace zakladatelů startupů,” říká Barbora Werdmölder, ředitelka Czech Founders.

AI expert Mařík prodal firmu gigantovi ze Silicon Valley

Globální technologická společnost HTEC se sídlem v Silicon Valley koupila českou hi-tech firmu CertiCon, která se specializuje na vývoj pokročilých digitálních řešení pro zdravotnictví, průmyslovou výrobu a automotive. CertiCon vlastnil a vedl přední expert na kybernetiku, robotiku a umělou inteligenci Vladimír Mařík (na snímku vpravo). Hodnotu transakce společnosti ve společném oznámení nezveřejnily.

Přečíst článek

Zaměstnanecké akcie

Jedním z hlavních cílů organizace je dotažení legislativy pro ESOP, tedy systému zaměstnaneckých akcií. Tedy něco, co tuzemské startupy pálí nejvíce. Možnost motivovat zaměstnance formou akcií patří k hlavním incentivám v globální startupové scéně. Z aktuálních pravidel vypadl požadavek startupů na odložení zdanění ze zaměstnaneckých akcií. 

Employee Stock Ownership Plan. Jak funguje? Vysvětlují právníci

Přestože jsou Employee Stock Ownership Plan (ESOP) programy účinným motivačním prvkem, jenž může být výhodným jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance, jejich implementace je v evropském právním prostředí, včetně toho českého, značně komplikovaná. Specializovaný právní podcast Právo k Ranní Kávě se tak zaměří na problematiku ESOP programů v ČR a představí nejen problematiku zaměstnaneckých akcií, opcí, a jejich daňových aspektů, ale také příkladem to, jaké výhody takové programy mohou přinést startupům.  

Přečíst článek

Velké plány se pojí s nadcházejícími parlamentními volbami. „Jako zástupci českých startupů intenzivně komunikujeme s politickou reprezentací, zejména ministerstvem financí a dalšími vládními činiteli. V souvislosti s nadcházejícími volbami připravujeme pro politické strany seznam konkrétních legislativních doporučení zaměřených na podporu začínajících podnikatelů a budeme usilovat o to, aby se podpora inovativního podnikání stala součástí programů napříč politickým spektrem,“ říká Werdmölder, která do vedení neziskové organizace nastoupila před rokem, kdy se vrátila po letech strávených v Amsterdamu. V Nizozemí se Barbora věnovala práci pro startupy a čtyři roky působila ve společnosti Uber.

Nová správní rada

Czech Founders dostává také novou správní radu. V ní zasednou podnikatelé v zahraničí úspěšní podnikatelé. Jako například Richard Valtr, zakladatel a CEO českého scaleupu Mews, který se v loňském roce stal historicky třetím českým jednorožcem, tedy firmou, která svou hodnotou překročila hranici miliardy dolarů. V radě zasedne také Markéta Přenosilová, manažerka, poradkyně agentury CzechInvest a dlouhodobá popularizátorka startupů v Česku a také Jan Čurn, spoluzakladatel a CEO společnosti Apify, která letos získal titul EY podnikatele roku v Praze a Středočeském kraji.

Česká AI firma Equilibre získala od investorů 230 milionů a míří na Wall Street

Česká společnost Equilibre zaměřená na algoritmické obchodování pomocí AI získala od kapitálového fondu Blossom Capital investici deset milionů dolarů, v přepočtu zhruba 230 milionů korun. Peníze použije pro další vývoj svého softwaru a také rozšiřování týmu.

Přečíst článek

Český startup Mews nabral další miliardy a žije sen o globální platformě

Český poskytovatel systému pro správu hotelových rezervací Mews získal investici 75 milionů dolarů (přibližně 1,8 miliardy korun). Poskytla ji americká investiční firma Tiger Global.

Přečíst článek

Chatbot_GPT

Nedokonalá hračka, nebo byznysová revoluce? Jak vnímají AI novinky zakladatelé předních českých startupů

Při psaní textů, kódování nebo třeba pro organizaci financí i kalendáře. Tak ve svých startupech využívají software založený na generativní umělé inteligenci přední čeští inovátoři. ChatGPT možná do jejich byznysu nepřináší až tak zásadní revoluci, ale rozhodně zvyšuje efektivitu práce týmů, zní téměř unissimo od 16 oslovených technologických špiček.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

České technologické startupy už zase mohou dobývat svět. Investoři jsou připraveni

Přečíst článek
Nikdy nebyla v Česku lepší doba na investice do startupů, než je teď, říká šéf Presto Ventures

Nikdy nebyla v Česku lepší doba na investice do startupů, než je teď, říká šéf Presto Ventures

Přečíst článek
Doporučujeme