Česko jako ráj pro podvodníky. Počet falešných e-shopů stoupl o tisíce

Podvody s falešnými internetovými obchody v Česku během letošního 1. čtvrtletí meziročně vzrostly o 1190 procent. Globálně pak meziroční nárůst činil 790 procent. Falešné e-shopy se přitom objevují i mizí po tisících a je tedy téměř nemožné udržovat si o nich přehled. Uvedla to antivirová firma Gen, která zastřešuje značky Avast, Norton, AVG, Avira a CCleaner.
Jen v době vánočních svátků Gen odhalil celosvětově více než 80 tisíc falešných internetových obchodů a v České republice se jejich počet vyšplhal na 7500. Většina z nich již byla od té doby stažena nebo přesunuta na novou doménu.
Podle bezpečnostního experta Genu Jakuba Vávry se lidé s tím, jak ceny stoupají, častěji obracejí na neznámé webové stránky či platformy jako Facebook Marketplace a stránky s prodejem „přímo od výrobce“ v naději, že získají výhodnější nabídky. Podvodníci jsou však na to připraveni a hromadně spouštějí propracované a přesvědčivé webové stránky napodobující legitimní známé prodejce značkové módy, elektroniky a domácích potřeb.
Na co si dát pozor?
Uživatelé by proto podle doporučení expertů měli nakupovat jen na stránkách s dobrou pověstí a ujistit se, že web, kde nakupují, není pouhou napodobeninou. „Zkontrolujte správnost adresy URL. Podívejte se, jaké informace na stránkách zobrazí odkaz ´kontaktujte nás´. Měl by zde být vždy uveden název společnosti, adresa a telefonní číslo,“ doporučil Vávra.
Lidé by také měli zpozornět, pokud se někde objeví příliš výhodné ceny. Neměli by klikat ani na vyskakující reklamy, které je mohou přesměrovat na škodlivé odkazy, i když se zobrazují na prověřených stránkách. Zákazníci by měli na e-shopu zkontrolovat zásady vracení zboží a dopravné. Dalším doporučením je dávat pozor na e-maily, které požadují kliknutí na odkazy. Jde o phishing ve své nejnebezpečnější podobě, dodal Vávra.
Americkou střední třídu drtí prudce rostoucí náklady na studium elitních vysokých škol. A tyto školy se samy ocitají pod tlakem útoků Trumpovy administrativy kvůli federálnímu financování.
Američané nemají peníze na studia svých dětí. Nestačí ani miliony
Money
„Cla jsou jen příznakem hlubší krize pod povrchem. Světový řád, na který jsme si zvykli se drolí a pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Timur Barotov: Trumpova cla jako symptom něčeho vážnějšího
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.