Studie: Česko je pro výrobce nejatraktivnější z Evropy
Z hlediska podmínek pro výrobní firmy je Česká republika nejlepší v Evropě. V celosvětovém žebříčku zaujala páté místo za Čínou, Indií, Spojenými státy a Kanadou.
Česko se již potřetí za sebou stalo nejlépe hodnocenou evropskou zemí v tzv. základním hodnocení žebříčku poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Ten zohledňuje provozní podmínky a nákladovou konkurenceschopnost. Oproti loňsku si Česko pohoršilo o jednu příčku, a to především kvůli růstu nákladů na pracovní sílu v celém regionu CEE. Na čtvrté pozici ho vyměnila Kanada.
„Česká republika si stále drží výhodnou pozici při rozhodování nadnárodních firem, kam umístit výrobu. Vyniká především díky vhodné kombinaci zásadních faktorů, jež tato strategická rozhodnutí ovlivňují,“ konstatuje Jiří Kristek, partner a vedoucí pronájmu průmyslových ploch a nákupních parků, Cushman & Wakefield.
Vývoz roste zejména směrem na východ. Největší přírůstek hlásí Asie.Exportérům se daří. EGAP pojistil zboží za 45 miliard
Money
Nízké náklady a přiměřené náklady
Oproti loňsku si ale Česko polepšilo v žebříčku, jež hodnotí rizika. Ze sedmého místa se dostalo na páté. V tomto srovnání ale nehraje Česká republika v Evropě prim. Na čtvrtém místě skončilo Finsko, pohledem nákladů je sice dražší, ale pyšní se jednou z nejnižších úrovní geopolitického rizika.
Z hlediska nákladů na pracovní sílu je zároveň Česko mnohem dražší než například Rusko, Bulharsko nebo Rumunsko. V žebříčku sestaveném na základě této proměnné se Česko umístilo až ve druhé čtvrtině.
Benzínovým a dieselovým motorům kvůli evropské regulaci postupně zvoní hrana. Prodeje elektromobilů rostou o desítky procent. V desítce sledovaných zemí západní Evropy mají přitom elektrický či hybridní pohon téměř čtyři auta z deseti. Šampionem v elektromobilitě je Norsko, Česko ale výrazně zaostává. Jen jedno ze sta prodaných aut v Česku je elektrické.PwC: Česko v prodejích aut do zásuvky výrazně zaostává, jejich podpora je slabá
Money
Zotavení z krize
Analýza řešila i schopnost jednotlivých zemí zotavit se z koronavirové krize sledováním procenta proočkovanosti populace a předpokládaným růstem HDP. Zde se Česko umístilo rovněž ve druhé čtvrtině, první místo žebříčku zaujala Čína, následovaná Irskem a Nizozemskem. „Česká republika se, i přes pomalejší rozjezd očkování, rychle řadí mezi progresivní státy, které se ucházejí o to, aby se z koronavirové krize dostaly co nejrychleji. Realizované kroky jsou zásadní pro to, aby výrobní sektor mohl fungovat bez jakýchkoli překážek či omezení,” dodal Kristek.
Žebříček Global Manufacturing Risk Index 2021 každoročně sestavuje poradenská společnost Cushman & Wakefield na základě dat pocházejících ze Světového ekonomického fóra, Moody’s Analytics či Světové banky.
Koronavirové restrikce vlády zasáhly kina nesmírně tvrdě. Byla zavřená téměř osm měsíců. Teď se snaží tento marasmus, který provozovatelům biografů, distributorům i filmovým tvůrcům přinesl obrovské finanční ztráty, překonat. Ale jde to ztuha.Kina se probírají z koronavirové letargie, jde to ztuha. Hitem může být Zátopek
Money
>>>>>>Další zprávy z ekonomiky čtěte v naší rubrice Money.<<<<<<
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.