Česko zaostává v IT bezpečnosti v rámci EU. Firmy nenahlašují kybernetické hrozby

Česká republika v IT bezpečnosti mírně zaostává za ostatními evropskými zeměmi. V přepočtu HDP na hlavu se Česko ve výdajích na ICT bezpečnost pohybuje až na konci druhé desítky evropských zemí, a i když neexistuje přímá korelace mezi výší HDP a bezpečnostními výdaji, vyspělejší ekonomiky jsou na tom lépe i v kybernetické bezpečnosti.
Česko má citelné mezery zejména ve srovnání se zeměmi západní a zvlášť severní Evropy, uvádí analýza české společnosti Logicworks a data Eurostatu. Například tak základní techniku, jako je použití silného hesla při autentizaci, využívá 86,5 procenta českých firem, což je zhruba čtyři procentní body nad průměrem EU. Ve Finsku je to ale téměř 94 procent. Biometrickou autentizaci má 18 procent českých podniků, unijní průměr je 13,5 procenta, ale v Nizozemsku je to 24 procent.
Ve využívání šifrovacích nástrojů pro data nebo komunikaci je Česko s podílem 32 procent zhruba čtyři body pod průměrem, za Finskem ale zaostává o 30 bodů. Pojistku proti ICT incidentům má 12 procent českých firem, což je polovina evropského průměru. V Dánsku je pojištěno 71 procent firem. Velké mezery mají české firmy v hlášení bezpečnostních incidentů, když podíl těchto oznámení je až desetkrát nižší proti vyspělým zemím.
Americká měna výrazně posiluje. A není to dáno jen poklesem eura a dalších měn. Dolaru se daří, což dokazuje také nejspravedlivější index světa – cena oblíbené pochoutky Big Mac. Ten sice v USA zdražil meziročně téměř o desetinu. To je však výrazně méně než v dalších zemích. Takzvaná „Mcflace“ je zvlášť vysoká například v Kanadě.
Big Mac nelže. Dolar výrazně posiluje, euro ztrácí
Money
Velkým tématem je zabezpečení a správa velkých firemních sítí, počítačů a úložišť. „Otázkou je, jak zařízení v síti spravovat hromadně a efektivně. Ve velkých společnostech, které nasazují i desítky a stovky tisíc zařízení, je zcela běžné využití některého z řešení pro hromadnou správu, které automatizuje opakující se úlohy a přispívá k dodatečnému zabezpečení zařízení,“ uvedl ředitel Logicworks Ivan Malík.
Vzhledem k tomu, že množství kyberhrozeb neustále roste, bude stále více záležet na tom, jak je která ekonomika připravena jim čelit. Česko, kde se v poslední době velmi často hovoří o digitalizaci státu, má podle Malíka v IT bezpečnosti značné rezervy.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.