Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Český bezpilotní letoun získal certifikaci NATO

Bezpilotní letoun One 150 českého výrobce Primoco UAV
ČTK
 ČTK

Bezpilotní letoun One 150 českého výrobce Primoco UAV získal vojenskou certifikaci standardů Severoatlantické aliance (NATO). Obdržel také civilní oprávnění k provozu letounu nad hustě osídlenou městskou zástavbou. Udělení certifikace podle firmy zjednoduší možnost prodeje do zahraničí, státy NATO ho budou moci zařazovat do výzbroje napřímo.

„Model One 150M je v kategorii středně těžkých strojů do 150 kilogramů jediným držitelem certifikace vojenského bezpilotního prostředku dle mezinárodně uznávaného standardu NATO STANAG 4703,“ uvedla firma. V praxi to podle ní znamená, že zatímco dosud musely stroje Primoco UAV podstupovat složitý a zdlouhavý certifikační proces při každém prodeji do zahraničí, nyní je mohou státy NATO zařazovat do výzbroje napřímo.

K certifikátu vedla dlouhá cesta

Získání certifikátu podle firmy trvalo pět let. Součástí bylo 200 testovacích ověření, více než 170 zkušebních letů a kolem 50 pozemních zkoušek bezpilotního letadla, uvedl zakladatel Primoco UAV Ladislav Semetkovský. „Téměř 40 techniků, konstruktérů, verifikačních inženýrů a pilotů-operátorů pět let pracovalo na tom, aby prokázali, že náš letoun splňuje ty nejpřísnější požadavky pro létání ve společném vzdušném prostoru s pilotovanými vojenskými letouny a ostatními certifikovanými UAV vyšších kategorií,“ podotkl.

Bezpilotní letoun firmy zároveň získal od Úřadu pro civilní letectví oprávnění k provozu nad zalidněnou oblastí s hustotou až 5000 obyvatel na kilometr čtvereční, za podmínky splnění stanovených opatření ke zmírnění rizik. „Získání tohoto oprávnění je důkazem naší technologické vyspělosti a schopnosti plnit nejvyšší regulatorní standardy. Díky tomu pak můžeme přicházet s inovativními bezpilotními řešeními i pro oblasti s velmi hustou zástavbou, nad které většina UAV buď vůbec nesmí, nebo musí složitě žádat o výjimky,“ uvedl Semetkovský. Stejné oprávnění podle něj umožňuje také provoz ve společném vzdušném prostoru s dalšími pilotovanými letouny.

Společnost Primoco UAV je českým výrobcem bezpilotních letounů, její letoun One 150 je podle firmy nejprodávanějším bezpilotním letounem evropské výroby v kategorii středně těžkých strojů. Mezi významnými zákazníky často figurují veřejné instituce různých zemí. Podle firmy je více než 200 dosud vyrobených letadel v provozu v 15 různých zemích na čtyřech světových kontinentech, například v Německu či v Malajsii. Za loňská tři čtvrtletí firma zvýšila čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 128,4 milionu korun. Tržby vzrostly o 45 procent na 444 milionů korun. Za zvýšením zisku a tržeb je zejména rostoucí mezinárodní poptávka, uvedla firma

USA by měly v Polsku rozmístit jaderné zbraně, vyzval prezident Duda

Polský prezident Andrzej Duda vyzval Spojené státy k rozmístění jaderných zbraní v Polsku kvůli odstrašení Ruska od další agrese. Uvedl to v rozhovoru poskytnutém listu Financial Times, ze kterého citovala polská i zahraniční média. Duda uvedl, že o svém návrhu nedávno diskutoval s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Rusko a Ukrajinu Keithem Kelloggem.

Přečíst článek

Šéf zbrojovky Rheinmetall Armin Papperger

Konec vlády Volkswagenu. Zbrojovka Rheinmetall je největší německou firmou

Největší evropský výrobce munice Rheinmetall překonal automobilový koncern Volkswagen a stal se největší německou firmou podle tržní kapitalizace. Zpráva je další nejnovější známkou rostoucí poptávky investorů po akciích firem z obranného průmyslu, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme