Český Eurowag se chystá na burzu v Londýně, možná už v září
Na londýnské burze se chystá jeden z letošních největších úpisů. Český poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravce Eurowag by mohl zahájit primární nabídku akcií v Londýně již v září, píše zpravodajský server The Times.
Nabídka v hodnotě 1,7 miliardy liber (50,6 miliardy korun) by se podle serveru mohla stát jednou z největších na londýnském trhu v letošním roce.
O chystaném vstupu Eurowagu na londýnskou burzu v květnu informovaly zdroje agentury Reuters a i ty hovořily o září jako o možném datu. Česká firma dnes odmítla tyto informace komentovat. „Spekulace v médiích zásadně nekomentujeme,” uvedl mluvčí Eurowagu Michal Malysa.
Firma umožňuje menším dopravním společnostem využívat jednotný platební systém pro pohonné hmoty a mýtné či vrácení daně z přidané hodnoty. Těmto dopravcům, kteří tvoří 80 procent odvětví, poskytuje také služby, které jim za využití dat z jejich telematických systémů naplánují nejefektivnější trasy, což zkracuje čas řidičů za volantem a omezí jízdy, při kterých kamiony jezdí poloprázdné či zcela prázdné.
Společnost vznikla před 25 lety. Má více než 1000 zaměstnanců a poskytuje služby zákazníkům ve 30 zemích. Loni provozní zisk firmy před zdaněním, splátkami dluhu a účetními položkami činil 57 milionů eur (1,5 miliardy korun) při tržbách 125 milionů eur.
V nadcházejících 12 měsících by se na pražské burze mohlo objevit hned několik nových titulů, předpokládá šéf burzy Petr Koblic. „Na trh START se mohou dostat i tři společnosti, ale může se stát, že jich bude až pět. Co se hlavního trhu týče, debatuje se o několika velkých industriálních firmách vlastněných finančními investory,” prozrazuje Koblic v rozhovoru pro newstream.cz. Akcie na pražské burze letos rekordně rostou, trápí je ale nízké objemy obchodu.
Šéf burzy Koblic: S dividendovými akciemi se u nás bohužel obchoduje málo
Leaders
Podíl téměř 60 procent vlastní zakladatel firmy Martin Vohánka. V roce 2016 koupila podíl 33 procent americká investiční firma TA Associates. Oba akcionáři chtějí v rámci primární nabídky prodat část svého podílu. Zbývající akcie jsou v rukách nejvyššího vedení.
Rozhodnutí české firmy pověřit banky Citigroup a Morgan Stanley organizací primární nabídky je pro londýnskou burzou povzbuzením, zejména po nedávném rozhodnutí nadnárodní těžařské firmy BHP, která byla jednou z největších v indexu FTSE 100, stáhnout se z britské burzy, uvedl The Times.
Posledních několik týdnů na burzovních trzích se odehrává ve znamení, které by se dalo jednoduše přeložit, jako: „stačí počkat, když to trochu sletí, přikoupit a svézt se s marketem vesele směrem k novým indexovým maximům.“ Přesto přichází otázka, co by mohlo tuto trajektorii světových burz změnit?
Týden Tradera: Funkční burza by měla být prioritou všech politiků
Money
První digitální dílo od kontroverzního britského umělce stálo dva tisíce dolarů. Po pár týdnech se prodává v průměru za 35 tisíc dolarů, zhodnocení tak jde do tisíců procent.
Nejlepší investice roku? Digitální obraz od Hirsta
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.