GALERIE: Český solárník Sobotka staví sluneční elektrárny v Chile
Česká energetická skupina Solek Holding SE podnikatele Zdeňka Sobotky loni téměř zdesetinásobila výnosy. Po Latinské Americe chce víc elektráren stavět i v Evropě.
Česká energetická skupina Solek Holding SE, která se zabývá projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren, měla loni zisk 69 milionů korun. Výnosy firmy byly téměř 649 milionů korun. Firma působí především v Chile. V roce 2019 Solek podle výroční zprávy uložené v elektronické sbírce listin skončil se ztrátou 11,6 milionu korun při obratu 66,8 milionu korun. Loni se tak obrat firmy téměř zdesetinásobil.
V Chile dokončil holding Solek ke konci loňského roku 15 projektů a v současnosti disponuje elektrárnami o výkonu 100 megawatt (MW). V příštím roce se chce Solek zaměřit vedle Latinské Ameriky také na státy jižní Evropy.
Kromě Kypru, kam firma vstoupila už letos, by mezi nové trhy mohlo patřit Maďarsko, Řecko nebo Francie, kam už firma vyslala svůj tým. „Nadále ale platí, že téměř 90 procent výkonu skupiny Solek tvoří elektrárny v Chile, zbylých deset procent připadá na Rumunsko, Česko nebo Slovensko,” uvádí firma.
České domácnosti čeká razantní zdražení elektřiny i zemního plynu. Za energie Češi při zohlednění odlišné kupní síly platí nejvyšší cenu v Evropě. A bude hůř. Fixace cen se domácnostem rozhodně vyplatí.
Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. A bude hůř
Názory
Cílem společnosti je mít do dvou let 500 MW celkového instalovaného výkonu. Pomoci by jí v tom mohla spolupráce s francouzskou investiční bankou Natixis, která letos na jaře poskytla holdingu 85 milionů dolarů (v přepočtu 1,8 miliardy korun) na elektrárny v Chile o výkonu 110 MW.
Holding Solek založil v roce 2010 podnikatel Zdeněk Sobotka. Hlavní sídlo společnosti je v Praze, zastoupení má v jedenácti zemích. Elektrárny provozuje ve čtyřech zemích Evropy a Jižní Ameriky. Firma zaměstnává přes 210 lidí. Více než polovina působí v Chile.
>>>>>>Zajímají vás odpovědné investice? Sledujte naši rubriku ESG<<<<<<
Do konce tohoto desetiletí bude v Česku odstavena pětina všech provozovaných elektráren. Do roku 2040 pak zmizí až 40 procent aktuálně instalovaného výkonu. Bez nových zdrojů se Česko z exportéra elektřiny stane jejím dovozcem. Doba levné elektřiny a tepla končí. Kdo včas zareaguje, bude ve výhodě
Názory
Česko nyní část elektřiny exportuje, situace se ale po plánovaném útlumu uhelných elektráren a odstavení starších jaderných bloků změní. Jaké jsou energetické plány jednotlivých stran?Přehledně: Nové Dukovany a obnovitelné zdroje. Jak chtějí strany řešit útlum uhlí
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.