Tuzemský výrobce dronů Primoco zosminásobil zisk, Češi jsou na špici hned za USA
Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV v roce 2023 vytvořil čistý zisk přes 228 milionů korun, o rok dřív vydělal téměř 30 milionů korun. Tržby společnosti stouply meziročně šestinásobně na téměř 600 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnil generální ředitel a majoritní akcionář Primoco UAV Ladislav Semetkovský.
„Loňský rok přinesl společnosti rekordní hospodářské i provozní výsledky. Spolu s růstem tržeb jsme se také významně posunuli v přípravě rozvoje společnosti na delší časové období, uzavřeli spolupráci s Airbus Defence and Space a její dceřinou společností Airbus Airborne Solutions (ADAS), což nám otevírá příležitosti oslovovat klienty této společnosti," uvedl Semetkovský.
Díky Primoco UAV obsadilo podle něj Česko druhou příčku celosvětového žebříčku v dodávkách středně velkých bezpilotních letounů. Tento tržní segment ovládli ze dvou třetin výrobci z USA a z jedné třetiny právě Primoco UAV.
„Poptávka po bezpilotních zařízeních kvůli geopolitické situaci trvale roste, přičemž mezi zájemci o tyto produkty jsou jak armády, tak i bezpečnostní složky či soukromé firmy, které si uvědomují výhody a důležitost bezpilotních systémů,” dodal.
V Česku se rodí další zbrojařský magnát, Robert Schönfeld. Jeho investiční skupina RSBC kupuje rakouského výrobce pušek Steyr Arms. Schönfeld se tak zařadí mezi zbrojařskou první ligu, které vládne miliardář Michal Strnad, majitel CSG a úspěšně mu sekunduje René Holeček, který vlastní Colt. Další slavná zbrojovka bude v českých rukou, tentokrát podnikatele Schönfelda
Zprávy z firem
Skok na burze
Od 29. ledna 2024 se akcie společnosti obchodují na hlavním trhu pražské burzy, tzv. Prime Marketu. K 18. březnu 2024 se staly také součástí indexu PX. Akcie Primoco UAV loni díky finančním výsledkům a příznivému výhledu do budoucna zaznamenaly výrazný růst. Zatímco 31. prosince 2022 se cenné papíry na burze obchodovaly za 410 korun za kus, do konce prosince roku 2023 jejich cena vyrostla až na 885 korun. Dnes byl jejich kurz 920 korun.
Primoco podle Semetkovského pokračuje v projektu revitalizace areálu letiště Písek - Krašovice. Vedle nové montážní haly na místě vyroste i nové řídící středisko pro provoz letounů Primoco UAV po celém světě, výcvikové centrum pilotů či výzkumné oddělení pro vývoj a testování nových technologií. Spuštění výstavby plánuje na rok 2025, což by umožnilo od roku 2027 firmě zvýšit celkové kapacity dodávek na více než trojnásobek současného stavu.
Firemní dluhopisy jsou standardní a důležitý nástroj financování pro podniky v každé vyspělé ekonomice. Tyto cenné papíry umožňují firmám získat kapitál prostřednictvím půjčky od investorů v pozici věřitelů na stanovenou dobu a s jasně danými podmínkami. Investoři přitom dostanou jako protiplnění nad rámec poskytnuté jistiny smluvený výnos z investovaných prostředků. Přístup k tomuto typu financování je ale různý a bližší pohled na české prostředí odhalí oproti zahraničí řadu specifik.Češi si cestu ke korporátním dluhopisům našli. Trhu pomáhají pozitivní příběhy firem
Money
Akciím na pražské burze se letos podle indexu PX dařilo. Index v prvním čtvrtletí posílil o 7,2 procenta na 1515,2 bodu. Nejvíce se zhodnotily akcie Komerční banky, naopak nejvíce oslabily akcie ČEZ. Index PX se dostal na konci března nad hranici 1500 bodů a kvartál tak zakončil na nejvyšší hodnotě od konce června 2008, řekl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.Dobré čtvrtletí pražské burzy. Index PX posílil o více než sedm procent, propadl ČEZ
Trhy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.