Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Český výrobce roušek je v úpadku. Bankám dluží půl miliardy

Český výrobce roušek je v úpadku. Bankám dluží půl miliardy
ČTK
 ČTK

Městský soud v Praze povolil reorganizaci společnost Batist Medical Holding, která je výrobcem a dodavatelem zdravotnického materiálu. Současně soud v úterý rozhodl, že firma je v úpadku, vyplývá z údajů v insolvenčním rejstříku. Firma na sebe v lednu podala insolvenční návrh z důvodu platební neschopnosti. Oznámila, že úpadek chce řešit reorganizací, aby podnik a celá skupina Batist mohly dál fungovat.

Reklama

V insolvenci jsou i dceřiné společnosti v Praze sídlící firmy Batist Medical Holding, a to v Červeném Kostelci na Náchodsku sídlící obchodní společnost Batist Medical a výrobní firma Batist Medical Productions. O úpadku a případném povolení reorganizace soud u dceřiných společností dosud nerozhodl. Všechny tři společnosti skupiny Batist mají závazky téměř za miliardu korun. Z toho přes 500 milionů korun dluží bankám, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.

Z covidového hrdiny je odpadlík

„Povolení reorganizace ze strany soudu je klíčová pozitivní zpráva k budoucnosti Batistu. Čekají nás jednání s věřiteli a věřitelským výborem, nicméně pozitivní stanovisko soudu je pro nás výrazným povzbuzením,” uvedl generální ředitel společnosti Batist Medical a majitel skupiny Tomáš Mertlík. Dodal, že firma se snaží být i v nové situaci spolehlivým partnerem ve výrobě i distribuci a hradit nové závazky v termínech. „Původní závazky budou řešeny v rámci insolvenčního řízení a probíhající reorganizace,” uvedl Mertlík.

Výroba nanoroušek ve společnoati Batist Medical

Lidé zahodili roušky, jejich český výrobce to neustál. Dluží stovky milionů

Výrobce roušek a respirátorů firma Batist Medical z Červeného Kostelce míří do insolvence. Vítěz pandemie nezvládl obří pokles poptávky v čase ustupující pandemie. Skupina se také stala obětí podvodu ve dvou asijských obchodních případech, které ji připravily o 150 milionů korun. Firma chce svůj úpadek řešit reorganizací.

Přečíst článek

Mateřské firmě Batist Medical Holding soud uložil, aby do 120 dnů předložila reorganizační plán. „Přednostní právo sestavit reorganizační plán má dlužník,” konstatoval soud. Insolvenčním správcem soud ustanovil pražskou společnost Zrůstek a partneři. Přezkumné jednání k pohledávkám a schůzi věřitelů soud nařídil na 6. června.

Reklama

Pod Batist Medical Holding spadá 11 společností, z nichž část sídlí v zahraničí. K začátku letošního roku skupina zaměstnávala přes 300 lidí, z toho v Červeném Kostelci sídlící společnosti měly asi 190 pracovníků. Loni skupina vykázala obrat asi jednu miliardu korun po 1,7 miliardy korun v roce 2021. Zhruba 60 procent obratu měla ze zahraničí.

Reorganizace by podle Batistu měla přinést zachování zaměstnanosti a věřitelům by měla přinést vyšší uspokojení jejich pohledávek. „Výrobní aktivity v Batistu pokračují dále podle platných smluv a objednávek. Továrna pracuje v plném provozu a plní dodávky nemocnicím a všem ostatním zdravotnickým zařízením,” uvedl Mertlík.

Léky loni zdražily, v průměru o 10 procent. I tak se jich prodalo víc

Všeobecné zvyšování cen na trhu se loni nevyhnulo ani volně prodejným lékům. Podle IQVIA se lékárenský trh obecně držel na úrovni zdražení do deseti procent.

Přečíst článek

Naletěl asijským podvodníkům

Za důvod insolvence Batist označil příliš rychlý růst nákladů a výrobních kapacit kosteleckých společností související s epidemií koronaviru v roce 2020. „Situaci využili ve prospěch své obchodní politiky zejména asijští dodavatelé, kteří veškeré objednávky podmínili zálohovou fakturací,” uvedla firma. Skupina se údajně stala obětí podvodu ve dvou asijských obchodních případech. „Ty ji na zálohách a následných škodách připravily téměř o 150 milionů korun,” uvedla společnost.

Batistu se sice při několikanásobném zvýšení zadlužení podařilo sehnat peníze na nové obchody a investice do výroby ústenek, ale další vývoj epidemie znamenal zásadní obrat proti očekáváním firmy. Po nasycení trhu covidovými položkami klesl odbyt a klesly ceny výrobků. Na skupinu dopadl pokles marží v důsledku prudkého nárůstu cen energií, přepravy a vstupních cen materiálů, které společnost Batist nemohla promítnout do cen svých výrobků. Společnosti, které jsou nyní v insolvenci, loni vykázaly v součtu ztrátu 91 milionů korun.

Batist je dodavatelem a výrobcem roušek, operačních setů, zdravotnických a hygienických produktů na ošetření ran, obvazů a dalších hygienických pomůcek pro zdravotnictví. Část produkce si nechává vyrábět v Asii. Pobočky má na Slovensku, v Polsku, Německu, Portugalsku a Španělsku. V roce 2021 Batist vyhrál státní zakázku na dodání 4,2 milionu antigenních testů pro testování školáků.

Nemocniční pokoj, ilustrační foto

„Pacient z Düsseldorfu” je symbolem naděje. Jako pátý na světě s HIV je úplně vyléčený

Ve světě se potvrdil pátý případ úplného vyléčení člověka s HIV. Kvůli ochraně jeho identity o něm lékaři hovoří jen jako o třiapadesátiletém „pacientovi z Düsseldorfu”. Muž ani čtyři roky poté, co přestal brát léky proti HIV, nemá v těle známky tohoto viru. Jeho léčebný proces však zahrnoval vysoce rizikovou transplantaci kostní dřeně a metoda tak není aplikovatelná na širší populaci nakažených. Oznámili to a odborně popsali experti z univerzitní kliniky v Düsseldorfu v článku v časopise Nature Medicine.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme