Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

CETIN loni vydělal 2,6 miliardy. Investice směřoval hlavně do 5G sítí

CETIN loni vydělal 2,6 miliardy. Investice směřoval hlavně do 5G sítí
MiroslavB 1983 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
 ČTK

Největší tuzemský vlastník telekomunikačních sítí CETIN loni zvýšil zisk o jedno procento na 2,57 miliardy korun. Firma ve výroční zprávě uvedla, že převážná část zisku pochází ze služeb v národní síti. Konsolidované výnosy klesly o téměř čtyři procenta na 18,43 miliardy korun.

Výsledků firma podle předsedy představenstva Juraje Šedivého dosáhla zejména díky rozvoji služeb mobilních sítí, růstu počtu služeb fixního přístupu k internetu na zmodernizované přístupové síti a poptávce po datových službách. Druhým rokem také pokračoval program výstavby vlastních optických sítí. Na konci období měl CETIN 135 tisíc přípojek. Na konci dekády jich má být 1,2 milionu.

Významným zdrojem výnosů a zisků společnosti v roce 2021 byly tři smlouvy se společností O2. Jde o smlouvu o poskytování služeb mobilní sítě, smlouvu o přístupu k veřejné pevné telekomunikační síti a smlouvu o poskytování služeb datových center. CETIN zároveň prohloubil spolupráci s operátory T-Mobile a Vodafone.

„Dalším z důležitých projektů roku 2021 bylo zahájení zásadní modernizace rádiové přístupové mobilní sítě a její doplnění o novou generaci technologií 5G. V rámci tohoto projektu probíhá výměna zařízení na konci svého životního cyklu za nové technologie Ericsson. Projekt bude pokračovat i v dalších letech,” dodal Šedivý.

PPF

PPF dokončila prodej 30 procent CETINu. Cenu neuvedla

Skupina PPF dokončila prodej 30 procent telekomunikační firmy CETIN globální investiční společnosti GIC se sídlem v Singapuru, oznámila firma. Transakce byla podepsaná loni v říjnu a schválily jí příslušné regulační úřady.

Přečíst článek

Skupina vykázala provozní náklady 9,5 miliardy korun, přičemž největší část tvořily náklady na prodej v segmentu mezinárodního tranzitu. Na mzdové náklady CETIN vynaložil celkem 1,3 miliardy korun. CETIN v roce 2021 pořídil dlouhodobý majetek za čtyři miliardy korun. Tyto investice směřovaly především do rozvoje telekomunikační infrastruktury.

Majoritním vlastníkem CETINu je, stejně jako u O2, investiční skupina PPF. Loni se dohodla na odprodeji podílu 30 procent investičnímu fondu GIC ze Singapuru. Prodej byl po schválení regulačními orgány dokončený letos v březnu.

Balesh Sharma

Balesh Sharma povede telekomunikační a mediální divizi PPF. Přichází z Vodafonu

Telekomunikační divizi PPF povede od července bývalý šéf českého Vodafonu Balesh Sharma. V divizi TMT bude odpovídat za řízení a rozvoj telekomunikačních operátorů, poskytovatelů telekomunikační infrastruktury a provozovatelů televizních stanic PPF ve střední a jihovýchodní Evropě.

Přečíst článek

ilustrační foto

ČTÚ nechal zákazníky na holičkách, odstoupil od plánu regulovat marže mobilních operátorů za data

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ustoupil od svého záměru dočasně regulovat ceny na velkoobchodním trhu mobilních dat. Proti regulaci spočívající v zákazu stlačování marží a stanovení maximální ceny pro virtuální operátory se postavila Evropská komise i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). O nevydání chystaného opatření obecné povahy rozhodla rada ČTÚ tento týden ve čtvrtek poměrem hlasů tři ku dvěma, uvedl úřad.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Sítě páté generace změní komunikaci ve firmách i kritické infrastruktuře státu

Sítě páté generace změní komunikaci ve firmách i kritické infrastruktuře státu

Přečíst článek
Doporučujeme