ČEZ chce využít nerozdělený zisk na investice do obnovitelných zdrojů a energetických služeb

Energetický gigant plánuje využít největší část peněz ze zbylého zisku, který nerozdělí akcionářům, na rozvoj obnovitelných zdrojů energie a na investice do energetických služeb (ESCO) v Česku i v zahraničí. Podpořit chce ČEZ také investice do distribuce nebo k vylepšení svého portfolia, řekl finanční ředitel skupiny Martin Novák.
ČEZ loni vykázal rekordní čistý zisk 80,7 miliardy korun, vedení společnosti z toho navrhlo vyplatit akcionářům v dividendách 80 procent. „Máme naplánované investice do rozvoje projektů v oblasti obnovitelných zdrojů, dále chystáme investice do ESCO firem, a to jak v České republice, tak na Slovensku, v Polsku, Německu nebo severní Itálii,” popsal Novák, kam chce firma primárně investovat.

Baterie o velikosti domu. ČEZ buduje v Ostravě-Vítkovicích největší akumulátor v Česku
Zprávy z firemSkupina ČEZ buduje v Ostravě-Vítkovicích největší akumulátor v Česku. Baterie bude velká jako rodinný dům. Její vybudování, které přijde na více než 100 milionů korun, má pomoci stabilizovat českou energetickou soustavu. V plném provozu bude ve druhé polovině letošního roku, uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Do roku 2030 má ČEZ za cíl postavit nová úložiště energie o kapacitě 300 megawattů.
Další část peněz z nerozděleného zisku by podle něj měla jít na investice do distribuce a vylepšení portfolia společnosti a další běžné programy.
Současná dividendová politika společnosti, kterou vedení firmy schválilo před rokem, počítá s výplatním pásmem 60 až 80 procent z dosaženého konsolidovaného zisku. Návrh představenstva pro letošní výplatu dividendy v rekordní výši 117 korun na akcii je tak na horní hranici tohoto pásma.
Vyplatit sto procent zisku už není možné
Podle Nováka jde o férový návrh, který má maximalizovat výplatu dividendy akcionářům, ale zároveň udržet podniku dostatek hotovosti pro případné budoucí výkyvy na energetickém trhu a plánované investice. Zároveň připomněl, že letošní dividenda bude násobkem částky z předchozích let.

Lukáš Kovanda: ČEZ bude štědrý. Chystá se vyplatit rekordní dividendu
NázoryLoňský zisk energetické společnosti ČEZ překonal očekávání, která již sama o sobě pro něj vyznívala mimořádně příznivě. Akcie společnosti by tak měly při dnešním burzovním obchodování dostat silný růstový impuls a je možné, že pokoří svoji nejvyšší cenu za období od loňského léta.
V minulosti firma pracovala i s výplatním pásmem v poměru od 80 do 100 procent ze zisku, tento model opustila loni. Podle Nováka si ČEZ v předchozích letech mohl dovolit vyplácet akcionářům i plný zisk, protože na trhu nebylo mnoho projektů s pozitivní hodnotou pro skupinu. „Z dlouhodobého hlediska, pokud se má firma dál rozvíjet, to však nebylo udržitelné. V současnosti je projektů na stole velké množství. Vidíme nové příležitosti, potřebujeme investovat a nahrazovat staré zdroje. Proto je potřeba si část peněz ponechat pro další rozvoj,” dodal Novák.
O konečné výši vyplacené dividendy z loňského zisku rozhodne valná hromada společnosti, která se bude konat 26. června. V loňském roce stát, který je se 70procentním podílem majoritním vlastníkem, navrhl vyšší výplatu dividendy akcionářům. Dnes ovšem ministerstvo financí oznámilo, že letos nebude od energetické firmy chtít vyšší dividendu, než vedení společnosti navrhlo, a nebude tak na valné hromadě podávat protinávrh.

ČEZ zlevňuje elektřinu i plyn. Nové ceny stanovil 510 korun pod vládními stropy
MoneyPokles cen energií na trzích opět rozhýbal nabídky tuzemských dodavatelů. Nové ceny pod vládou stanoveným cenovým limitem představil ČEZ, největší dodavatel energií v Česku. Nově společnost v průměru zlevňuje elektřinu o 350 korun za megawatthodinu a plyn o 300 korun.

Fiala zakročil. Energogiganti budou muset odkrýt, kolik si účtují
MoneyEnergetické firmy budou úřadům poskytovat širší data o skutečných cenách elektřiny a plynu než dosud. Statistiky by měly zahrnovat platby všech zákazníků. Uvedl to předseda vlády Petr Fiala (ODS) po jednání se zástupci tuzemských dodavatelů, Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a Českého statistického úřadu (ČSÚ).
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.