Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Má to smysl? ČEZ chystá stavbu největší plynové elektrárny

Má to smysl? ČEZ chystá stavbu největší plynové elektrárny
 ČTK

Energetická skupina ČEZ získala v procesu EIA souhlas s výstavbou největší plynové elektrárny v Česku s elektrickým výkonem až 1000 megawattů. Ta by měla v příštích letech vyrůst v areálu elektrárny Mělník a měla by nahradit nynější uhelné bloky, kterým končí životnost. Nový zdroj bude stejně jako dosavadní elektrárna vyrábět teplo pro část Prahy. Vyplývá to z dokumentů na webu EIA, na které upozornil server Ekonomický deník.

Ministerstvo životního prostředí, které posuzovalo dopad projektu na životní prostředí v procesu EIA, vydalo souhlasné stanovisko 21. října. Pozitivně hodnotilo to, že plynová elektrárna omezí negativní vlivy ze spalování hnědého uhlí, a tím přispěje ke snížení produkce skleníkových plynů v regionu.

Dvě desítky podmínek

Ministerští úředníci pro souhlas stanovili asi dvě desítky podmínek, žádají mimo jiné využití nejlepších dostupných technologií pro velké zdroje nebo zachování možnosti hnízdění pro sokola stěhovavého a kavku obecnou, uvedl server.

ČEZ, sídlo

Lukáš Kovanda: Akcie ČEZ citelně rostou, neboť Piráti „odpískali“ spornou zpětnou daň z mimořádných zisků

Akcie ČEZ dnes po začátku obchodování na pražské burze zareagovaly zřetelně pozitivně na výsledek včerejšího podvečerního sněmovního jednání. Akcie energetické společnosti momentálně přidávají oproti včerejší uzavírací hodnotě více než čtyři procenta. Svědčí jim zejména fakt, že Pirátská strana včera stáhla svůj požadavek na zavedení daně z mimořádných zisků platné zpětně už za letošní rok. Daň tak podle všeho bude platit až od roku 2023.

Přečíst článek

Podle předloženého záměru mají v areálu mělnické elektrárny vyrůst tři paroplynové elektrárny s plánovaným spuštěním v letech 2026, 2029 a 2030. V součtu mají mít elektrický výkon okolo 1000 megawattů. Kromě výroby elektřiny budou produkovat také teplo pro východní polovinu Prahy, Mělník a Neratovice.

Doplní je záložní plynová kotelna o výkonu 140 tepelných megawattů a možná také zvažovaný zdroj na energetické využití odpadu. Podle serveru bude spotřeba zemního plynu ohromná – zhruba 1,35 miliardy metrů krychlových ročně. To odpovídá zvýšení spotřeby plynu v Česku asi o 15 procent.

šéf ČEZ Daniel Beneš

ČEZ chystá arbitráž proti Rusku. Zkusí vymoci miliardové škody

Energetická společnost ČEZ utrpěla kvůli výpadkům ruských dodávek škody ve vyšších stovkách milionů až v miliardách korun. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize (ČT) to uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle Beneše je vyloučené jednat s ruským dodavatelem o dodávkách na příští rok, jediným možným krokem je naopak mezinárodní arbitráž.

Přečíst článek

Předpokládáme vyhlášení veřejné zakázky na první paroplynový zdroj ještě v letošním roce," řekl serveru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Investorem bude Energotrans, dceřiná společnost ČEZ, která nynější uhelnou elektrárnu provozuje.

ČEZ očekává, že v době spuštění nové elektrárny nebude dostupnost ani cena plynu tak problematická jako letos. „Paroplynové zdroje budou v souladu s kritériem taxonomie plynových zařízení navrženy tak, aby již od uvedení do provozu umožňovaly částečné spoluspalování vodíku se zemním plynem s možností následné úpravy na spalování až 100procentního vodíku," doplnil mluvčí ČEZ.

ČEZ, ilustrační foto

Spěch před zavedením cenového stropu? Innogy i ČEZ opět zdražují ceníky pro nové klienty

Někteří dodavatelé energií opět zdražili ceníky pro nové zákazníky. Nové ceny jsou přitom nad vládou schváleným cenovým stropem platným od ledna 2023, zákazníci by je tak platili pouze do konce letošního roku. Od listopadu se navíc má zastropování cen promítat do výše záloh. Mezi firmami, které zdražily ceníky pro nové zákazníky, je třeba innogy nebo ČEZ.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme