ČEZ ESCO zvýšila provozní zisk o půl miliardy

Energetická skupina ČEZ ESCO loni zvýšila provozní zisk EBITDA na více než 2,6 miliardy korun. Meziročně jde o navýšení o téměř půl miliardy korun. V příštích letech podnik očekává další růst zisku, ročně zhruba o deset procent. Hodně si slibuje například od nových projektů energetických úspor na státních budovách, uvedl generální ředitel Kamil Čermák.
ČEZ ESCO je dceřinou firmou ČEZ. Zaměřuje se na služby související s moderní energetikou, dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmyslové zákazníky, obce a instituce. Firmy holdingu ČEZ ESCO zaměstnávají 2198 lidí.
„Energetika prochází obrovskou proměnou. Uhelné elektrárny a teplárny jsou v Evropě nahrazovány čistšími technologiemi jako obnovitelné zdroje nebo kogenerace. Uskutečňuje se rozsáhlá dekarbonizace a automatizace průmyslu. Zákazníci chtějí čistší a efektivnější energetiku, úsporu peněz i emisí a také požadují moderní technologie, které jim usnadní podnikání a život,“ uvedl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Americký prezident Donald Trump umí rozvířit vody, co je ale pro Evropu větší problém než jeho cla? Proč energie v EU nemohou zlevnit na obdobnou úroveň jako u hlavních konkurentů? Co je dnes klíčová norma pro stavebnictví a jak souvisí udržitelnost a duševní zdraví? V dalších devíti dílech podcastové série Trendy v udržitelnosti, za níž stojí projekt [ta] Udržitelnost, se vystřídali zástupci energetiky bankovnictví, developmentu, poradenského i neziskového sektoru. Přinášíme ochutnávku z toho, co v jednotlivých podcastových epizodách zaznělo.
Unie má kolosální plán renovace budov. Její snaha o levnější energie je ale nejspíš marná
Reality
Budoucí růst
ČEZ proto očekává, že v příštích letech bude v ESCO sektoru, tedy v podnikání zaměřeném na aktivity spojené s dekarbonizací průmyslu, dál růst. „Předpokládáme, že naše hospodářské výsledky v ESCO budou v následujících letech růst tempem zhruba deset procent ročně,“ řekl Cyrani.
Velký potenciál společnost vidí například v tzv. EPC projektech energetických úspor. Ty bude nově možné realizovat i na státních budovách, s čímž počítá nedávno schválená novela zákona. Podle ministerstva financí by projekty mohly rozpočtům v příštích letech ušetřit až desítky miliard korun.
Takzvané energetické služby se zárukou (EPC) zahrnují modernizace zařízení s cílem snížení využití energií, typicky jde například o výměnu osvětlení na úspornější. Klientům smluvně garantují, že jejich dodavatel úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku sám doplatit.
PRE v prvním čtvrtletí zprovoznila 34 nových dobíjecích stanic pro elektromobily. Spotřeba na dobíjecích stanicích meziročně vzrostla o 45 procent.
PRE zprovoznila další desítky autodobíječek
Zprávy z firem
ČEZ založil dceřinou společnost zaměřenou na tzv. ESCO služby v roce 2015. O dva roky později i vstoupil i na německý trh, kde působí sesterská společnost Elevion Group. Společně tyto firmy působí v celkem 15 zemích, kde mají 117 společností a 182 poboček a zastoupení. Tržby obou firem nyní dohromady činí téměř 50 miliard korun, zisk EBITDA pak loni přesáhl pět miliard korun.
Sektor ESCO (Energy Service Company) se zaměřuje na služby související s dekarbonizací a snižováním klimatické stopy pro průmysl a města. Jde například o energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny nebo výstavbu kogeneračních jednotek, renovaci teplárenských soustav a instalaci fotovoltaických elektráren.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.