ČEZ: Jaderný tendr není ohrožen, jednání s KHNP pokračují
Energetická skupina ČEZ i přes předběžný zákaz uzavřít smlouvu k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech věří, že současný harmonogram tendru není ohrožen. S korejskou firmou KHNP pokračuje v jednáních a uzavřít je chce do konce března příštího roku.
Společnost zároveň potvrdila, že je o správnosti svého postupu v tendru nadále přesvědčena. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) zatím není opatření zásadní překážkou pro tendr.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření, které zakazuje uzavření smlouvy s KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely. Vydání předběžného opatření nepředjímá způsob, jakým ÚOHS o tendru rozhodne.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžná opatření zakazující uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely, uvedla Česká televize. Vydání předběžného opatření potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Vydání předběžného opatření nepředjímá způsob, jakým ÚOHS o tendru rozhodne.Dostavba Dukovan se komplikuje. Antimonopolní úřad zakázal uzavřít smlouvu s Korejci
Money
ČEZ v reakci uvedl, že postup ÚOHS bere na vědomí a uvědomuje si, že vzhledem ke komplexnosti projektu může úřad potřebovat čas nad rámec zákonem předpokládaných 60 dnů. „V takových případech je obvyklé, že úřad přistupuje k vydání předběžného opatření. Jen v minulém roce tak ostatně učinil ve více než 120 případech,“ podotkl Kříž.
Podle současného harmonogramu jaderného tendru by měla být smlouva k Dukovanům uzavřena do 31. března příštího roku. ČEZ v této souvislosti předpokládá, že ÚOHS do té doby už ve věci rozhodne a podpis smlouvy termínu tak ohrožený není. ČEZ tak nyní dál pokračuje v jednáních s Korejci.
Podnik zároveň zopakoval, že jeho postup v tendru byl v souladu s platnými zákony a prováděcí smlouvou k soutěži. Odmítl tak námitky neúspěšných uchazečů. EDF v odvolání k ÚOHS primárně napadla rozhodnutí o výběru korejské KHNP, Westinghouse napadl využití bezpečnostní výjimky. K bezpečnostní výjimce, která zajišťovala roli státu v tendru, dnes ČEZ připomněl, že o jejím využití úřad na začátku soutěže informoval a ten důvody k ní následně uznal.
„Samozřejmě je to určitá komplikace, protože je to velká zakázka. Nechápu to ale jako nějakou zásadní věc, která by nebyla překonatelná," řekl novinářům při příchodu na dnešní jednání vlády Vlček. Samotné opatření úřadu přitom osobně chápe tak, že ÚOHS pro rozhodnutí v tak velké věci potřebuje více času. Možnost případného pozdržení projektu nechtěl zatím komentovat.
Americká společnost Westinghouse Electric Company podala odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výběru korejské společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro stavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Podle Westinghouse nemají Korejci licence k nabízené technologii. ČEZ, který má tendr na starosti, reagoval, že díky bezpečnostní výjimce je odvolání Westinghouse bezpředmětné. Westinghouse rozporuje výběr Korejců na dostavbu Dukovan. Nezmůže nic, tvrdí ČEZ
Zprávy z firem
Vlček dále připomněl, že ČEZ, který je jako investor za zakázku zodpovědný, o podmínkách soutěže všechny uchazeče předem informoval a před spuštěním tendru je konzultoval i s ÚOHS. Stát pak podle ministra projednal způsob výběru dodavatele s Evropskou komisí v rámci notifikace veřejné podpory pro nový blok.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda v červenci. Upřednostnila přitom nabídku korejské KHNP před nabídkou EDF, dalšího uchazeče Westinghouse vyřadila ze soutěže už dříve.
První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun.
Návrh na přezkoumání tendru na stavbu nových jaderných bloků v Česku podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) také francouzská společnost EDF. Už dříve oznámil podání odvolání americký Westinghouse. Firmy protestují proti postupu zadavatele zakázky, tedy společnosti ČEZ, a výběru korejské společnosti KHNP. EDF k podanému rozkladu sdělila, že jím chce zajistit dodržení zásad férovosti a transparentnosti soutěže.Další průtahy? Francouzská EDF podala návrh na přezkoumání českého jaderného tendru
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.