ČEZ plánuje v následujících letech najmout tisíce odborníků
Energetická společnost ČEZ plánuje během deseti let nabrat 4000 odborníků nejen s technickým vzděláním, hlavně kvůli investicím do jaderné energetiky.
Souvisí to s výstavbou nových bloků v dukovanské jaderné elektrárně, rozvojem malých modulárních reaktorů i modernizací stávajících elektráren. Firma se ale zaměří též na nábor specialistů v oblasti distribuce, obnovitelných zdrojů, technologií pro energetické úspory a digitalizaci provozu, uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Skupina ČEZ zaměstnává v Česku zhruba 25 tisíc lidí.
Společnost se zaměřuje na studenty, přičemž ročně její programy a stáže absolvuje zhruba 450 zájemců. Spolupracuje také se stovkou středních odborných a průmyslových škol, gymnázií, vysokoškolských fakult a univerzit skrze exkurze, přednášky, stáže či stipendijní programy. Pořádá například letní univerzity v jaderných elektrárnách, které dosud absolvovalo téměř 1200 vysokoškoláků. Středoškoláci se mohou například účastnit třídenních specializovaných programů zaměřených na různé oblasti energetiky.
ČEZ v současné době připravuje stavbu dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Vláda v červenci rozhodla o tom, že je má postavit korejská společnost KHNP, která uspěla v tendru. Kabinet jí dal přednost před francouzskou firmou EDF. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Tendru se původně zúčastnil také Westinghouse, vláda ho však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže. První americká nabídka podle ní nesplnila podmínky. EDF i Westinghouse napadly výsledky tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Společnost ČEZ také do konce letošního roku vybere partnera pro vývoj a provozování modulárních reaktorů v Česku. Vybírá mezi firmami Westinghouse, GE Hitachi a Rolls Royce. Polostátní firma v Česku plánuje do roku 2050 postavit až deset menších modulárních reaktorů o souhrnném výkonu tři gigawatty. Současné české klasické elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty.
Vize Česka jako úspěšné země se vzdaluje, respektive její naplnění bude enormně drahé. Bude to stát biliony korun, které stát i veřejný sektor musejí investovat v nadcházejících pětadvaceti letech. A to konkrétně v oblasti energetiky, bezpečnosti, dopravní infrastruktury a v sociální oblasti, zejména ve stárnutí populace. Shodli se na tom přední ekonomové na konferenci Budoucnost české ekonomiky pořádané Sdružením pro zahraniční investice.Ekonomové: Česku chybí biliony na základní infrastrukturu. Investice potřebuje energetika i doprava
Money
Energetická společnost ČEZ zlevní od začátku příštího roku dodávky energií pro celkem 1,7 milionu zákazníků. Cenu elektřiny na dobu neurčitou sníží o zhruba šest procent, cenu plynu o deset procent. Oproti začátku letošního roku půjde o zlevnění o stovky korun za spotřebovanou megawatthodinu, uvedla společnost ČEZ Prodej. Energie postupně zlevňují i další dodavatelé, například E.ON zlevní od října 150 tisíc klientů plyn o 12 procent.Další zlevňování energií. ČEZ nabídne zákazníkům lepší ceny za elektřinu i plyn
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.