ČEZ vyhrál miliardovou arbitráž proti Gazpromu

Ruský Gazprom musí uhradit energetické společnosti ČEZ více než miliardu korun za krácení objednaných dodávek plynu během roku 2022.
ČEZ vyhrál miliardovou arbitráž proti Gazpromu. Rozhodl o tom rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC), který tak vyhověl žalobě ČEZ. Uvedl to mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž. V případě, že ruská státní firma dluh nezaplatí, chce ČEZ nárok vymáhat exekučně.
ČEZ zahájil arbitrážní řízení proti Gazpromu v Ženevě předloni kvůli krácení dohodnutých dodávek plynu. Situace kolem obchodu s plynem se zkomplikovala, když ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.
Do Česka prvně od roku 1967 trvale neproudí ruský plyn, Fialova vláda ještě před sněmovními volbami bude moci triumfálně deklarovat úplné odstřižení od ruských energií, i ropy. Bolehlav je to nyní hlavně pro Slovensko, jež už začalo odebírat jako náhradní ázerbájdžánský plyn, jenže pak pohrozil Trump a vše je jinak.
Lukáš Kovanda: Co přinese konec ruského plynu EU? Velký problém mají nyní hlavně Slováci
Názory
„Rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory zcela vyhověl žalobě společnosti ČEZ, která se v mezinárodním rozhodčím řízení domáhala, aby jí ruská plynárenská společnost Gazprom nahradila škodu převyšující jednu miliardu korun,“ uvedl Kříž. Arbitráž podle něj rozhodla, že Gazprom musí vedle náhrady škody zaplatit ČEZ také úrok z prodlení a náhradu nákladů řízení. „Pokud tak neučiní dobrovolně, ČEZ přistoupí k výkonu rozhodčího nálezu, tzn. bude své nároky vymáhat exekučně,“ dodal Kříž.
Ruská společnost loni v reakci na ženevskou arbitráž zažaloval ČEZ u arbitrážního soudu pro Petrohrad a Leningradskou oblast. Ten loni české firmě zakázal v arbitráži proti Gazprom pokračovat mimo Rusko. Tribunál ICC ovšem následně toto řízení odmítl, protože podle něj by měla spor firem výhradně řešit jen mezinárodní arbitráž. Gazprom je totiž podle tribunálu vázán rozhodčí doložkou, kterou v minulosti s českou firmou uzavřel.
Ruský plynárenský gigant vede další arbitrážní spory i s dalšími evropskými firmami včetně českého innogy.
Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš v minulosti uvedl, že ruská energetická válka proti Evropě začala už zhruba rok před invazí na Ukrajinu. Rusko podle něj nenápadně přestalo dodávat plyn, úroveň naplněnosti zásobníků proto klesala. Už dříve tak označil mezinárodní arbitráž za jediný možný krok.
Čelíme hře dvou ješitných starců, kteří se na svá stará kolena snaží zapsat do dějin. Jejich psychopatie přitom nebere ohled na nikoho. Ani na současnou společnost, ani na životní prostředí nebo na mladou generaci, kterou oba mohou sociálně poslat o staletí zpátky, píše vyjednavač Radim Pařík. Přečtěte si, o co vy vyjednávání mezi USA, Ruskem, Evropou a Čínou nyní jde.
Kdyby byl Trump Evropan, do týdne je hotovo, píše Pařík
Názory
Skoro dvě desetiletí ruský prezident Vladimir Putin a jeho nejbližší spolupracovníci tvrdili, že ruské konflikty byly vyrobeny ve Washingtonu a že evropští vůdci přeťali svazky s Moskvou na americký nátlak. Co si o tom teď myslet.
Zmatené ruské elity. Je Trumpovo sblížení s Putinem realita, nebo nastražená past?
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.