Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Chaos. OpenAI se snaží sjednotit rozdělené zaměstnance, Microsoft chce změny ve vedení

Sam Altman
ČTK
 ČTK

Společnost OpenAI vede intenzivní diskuse s cílem sjednotit své rozdělené zaměstnance. Uvedla to agentura Bloomberg, která se odvolává na interní dopis viceprezidentky pro globální záležitosti Anny Makanjuové. Šéf společnosti Microsoft Satya Nadella řekl, že struktura vedení OpenAI se zjevně musí změnit. Microsoft firmu OpenAI podporuje a má v ní i podíl.

Správní rada OpenAI minulý týden v pátek překvapivě odvolala generálního ředitele společnosti Sama Altmana. Po jeho odvolání se z firmy rozhodl odejít i další spoluzakladatel - Greg Brockman, který byl předsedou správní rady. Většina zaměstnanců následně pohrozila odchodem, pokud celá správní rada nerezignuje a Altman se nevrátí.

Softwarový gigant Microsoft v pondělí oznámil, že Altman a jeho nejbližší spolupracovníci z OpenAI začnou pracovat pro něj a povedou jeho nový tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence (AI). Šéf Microsoftu později v reakci na vývoj situace uvedl, že by neměl nic proti Altmanově návratu do OpenAI. Microsoft, který do firmy podle různých médií investoval zřejmě až 13 miliard dolarů (přes 290 miliard korun), podle něj ze spolupráce těží, ať už Altman dělá pro Microsoft, nebo v OpenAI.

Odvolaný šéf společnosti OpenAI Sam Altman přechází s částí týmu do Microsoftu

Přestup do Microsoftu. Sam Altman se nevrátí, v OpenAI ho nahradí bývalý šéf firmy Twitch

Odvolaný šéf společnosti OpenAI Sam Altman a bývalý šéf správní rady firmy Greg Brockman přecházejí do Microsoftu, největšího podporovatele OpenAI. Na sítí X to oznámil šéf Microsoftu Satya Nadella. Altman a Brockman v Microsoftu povedou tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence (AI).

Přečíst článek

„Myslím, že v tuto chvíli je zcela jasné, že se v oblasti řízení musí něco změnit,“ řekl Nadella. Microsoft o tom podle něj povede dialog se správní radou. Nadella přitom odmítl, že personální rošáda firmu OpenAI dlouhodobě poškodí. Výzkum umělé inteligence pokračuje, stejně jako partnerství se společností Microsoft, konstatoval.

Šéf společnosti Twitch na scéně

Na konci bouřlivého vývoje o minulém víkendu správní rada do čela OpenAI dosadila bývalého šéfa společnosti Twitch Emmetta Sheara. Vedení společnosti je v kontaktu s Altmanem, Shearem a správní radou firmy, napsala Makanjuová. Dodala, že nejsou připraveni poskytnout konečnou odpověď do pondělního večera tamního času (dnes brzy ráno středoevropského času).

O to, aby se Altman vrátil do vedení OpenAI, se snaží i někteří aktéři mimo firmu. Usilují o to akcionáři podniku v čele se společností Thrive Capital.

Na scénu přichází Mira Muratiová. Kdo je třicátnice, co v čele OpenAI střídá vyhozeného Altmana?

Kdo je třicátnice, co v čele OpenAI střídá vyhozeného Altmana?

Na postu šéfa společnosti OpenAI, která vyvinula chatbot ChatGPT, končí Sam Altman (38). Její představenstvo není spokojené s tím, jak s ním Altman komunikoval. Vedení podniku dočasně převezme jeho nynější technologická ředitelka Mira Muratiová (34).

Přečíst článek

Do pátku, než byl Altman propuštěn, správní radu mimo něj tvořil její předseda Greg Brockman, hlavní vědecký pracovník Ilya Sutskever, šéf společnosti Quora Adam D'Angelo, podnikatelka Tasha McCauleyová a také Helen Tonerová ze skupiny pro technologickou politiku při Georgetownské univerzitě CSET.

Server The Information v pondělí napsal, že správní rada OpenAI se obrátila na firmu Anthropic ohledně případného spojení obou společností. Anthropic vyvíjí velké jazykové modely (LLM) a má podporu společnosti Google.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Skotský ekonomický historik Niall Ferguson

Historik Niall Ferguson o AI: Tyto otázky určí, jak umělá inteligence změní svět

Přečíst článek
Doporučujeme