Chtěli přijít s nový elektromobilem za 700 tisíc. Z plánů ale sešlo

Americký výrobce automobilů General Motors (GM) a jeho japonský konkurent Honda Motor zrušili plány na společný vývoj cenově dostupných elektromobilů. Oficiálním důvodem je změna strategie americké automobilky. Ta se potýká s růstem nákladů v důsledku stávek odborů za vyšší mzdy.
Firmy se na spolupráci dohodly loni v dubnu. Šéf Hondy Tošihiro Mibe ukončení spolupráce zdůvodnil změnami v podnikatelském prostředí, napsala agentura Bloomberg.
„Po provedení určitého výzkumu a analýz se obě strany rozhodly (společný) vývoj ukončit,“ uvedl podle agentury Reuters japonský podnik. „Obě firmy budou dál pracovat na tom, aby mohly na trhu s elektromobily nabízet cenově dostupné modely,“ dodal. Upozornil, že ukončení spolupráce s GM nemění jeho záměr prodávat od roku 2040 pouze elektromobily.
Méně je více
Rozhodnutí o ukončené spolupráce podle agentury Reuters podtrhuje změnu strategie automobilky GM. Ta nyní zpomaluje uvádění nových modelů elektromobilů na trh a zaměřuje se na posilování ziskovosti, protože se potýká s negativními důsledky stávek členů odborového svazu United Auto Workers (UAW) za zvýšení mezd.
Firmy GM a Honda plánovaly vyvinout řadu levných elektromobilů s cenovkou pod 30 tisíc dolarů založených na nové společné platformě. Automobilky doufaly, že jim spolupráce umožní rychleji snížit náklady na baterie a lépe konkurovat americké společnosti Tesla a čínské firmě BYD, které stojí v čele globálního trhu s elektromobily, píše Bloomberg.
Když se Laima Springeová-Janssenová rozhodla vyměnit své francouzské SUV s benzinovým pohonem za elektromobil, zvažovala modely od švédské značky Volvo a japonské značky Nissan. Dodatečná výbava u elektromobilů Volvo, kterou chtěla mít, by však příliš zatížila její rozpočet, zatímco elektromobily Nissan podle ní nenabízely nic, čím by ji uchvátily. Nakonec si tato obyvatelka dánské metropole Kodaň proto koupila malý SUV od čínské značky BYD, píše agentura AP.
Evropa bojuje proti přílivu čínských elektromobilů. Marně. Evropané je milují
Zprávy z firem
Stoupající počty elektromobilů a tlak Evropské unie na přechod od spalovacích motorů k autům s nulovými emisemi staví před ožehavý problém nejen záchranné složky kvůli případnému hašení hořících baterií v garážích, ale také developery a majitele parkovacích domů či nemovitostí s podzemním parkováním.
Garáže to neunesou. Elektromobilita a stále větší auta trápí hasiče i majitele budov
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.