Cíl Xiaomi předstihnout Apple má trhliny. Výrobce mobilů propustí tisíce lidí

Čínský výrobce smartphonů Xiaomi propustí téměř deset procent zaměstnanců. Firma tak upřesnila informace hongkongského listu South China Morning Post (SCMP), který s odkazem na anonymní zdroje původně napsal, že propuštěno může být až 15 procent zaměstnanců. Informuje o tom dnes agentura Reuters.
Podnik se tak připojuje k dlouhé řadě čínských technologických firem, které ruší pracovní místa kvůli dopadům pandemických opatření.
Firma už začala vyplácet kompenzace
Společnost Xiaomi koncem září podle hongkongského listu zaměstnávala 35 314 lidí. S rušením pozic už začala a dnes uvedla, že dotčení pracovníci obdrželi kompenzaci podle zákona. Místní čínská média a sociální sítě Weibo, Xiaohongshu a Maimai tento týden zaplavily zprávy o propouštění v Xiaomi.
Trh s hrami pro mobilní zařízení v letošním roce zřejmě vykáže první pokles od začátku éry chytrých telefonů. Odvětví se nyní potýká s poklesem spotřebitelských výdajů, s růstem nákladů na reklamu a také s poklesem zájmu v souvislosti s koncem pandemie covidu-19.
Trh s mobilními hrami zřejmě vykáže pokles, poprvé v éře smartphonů
Enjoy
V pevninské Číně pro Xiaomi pracuje přes 32 tisíc lidí. Propouštění by se tak dotklo tisíců z nich, přičemž někteří do firmy nastoupili teprve při masivním náboru, který začal loni v prosinci. SCMP cituje příspěvky dotčených zaměstnanců v místních médiích a na čínských sociálních sítích Weibo, Xiaohongshu a Maimai.
Firmě Xiaomi ve třetím čtvrtletí kvůli pandemickým opatřením a slabší poptávce klesly tržby o 9,7 procenta. Příjmy z chytrých telefonů, které tvoří zhruba 60 procent celkového prodeje, meziročně klesly o 11 procent, uvedla firma. Hongkongský list připomíná, že firma si dala ambiciózní cíl sesadit do roku 2024 z pozice jedničky na trhu se smartphony americkou společnost Apple.
Začalo to jednotným nabíjecím kabelem USB-C, který Apple do svých zařízení začne instalovat nejpozději v roce 2024. A nyní se Apple odhodlal ještě k radikálnějšímu ústupku Evropské unii. Do svých zařízení vpustí alternativní obchody s aplikacemi, tvrdí agentura Bloomberg.
Apple nechce přijít o evropský trh. Chystá obří ústupky Evropské unii
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.