Čína míří za prvenstvím v jaderné energetice. Jedenáct bloků postaví za pět let

Čínská vláda schválila výstavbu 11 nových jaderných reaktorů, která si vyžádá investice minimálně za 220 miliard jüanů (zhruba 700 miliard korun). S odvoláním na čínská média o tom informoval německý list Handelsblatt.
Čína se podle listu pomocí jaderných elektráren snaží omezit emise oxidu uhličitého a za několik let by se mohla stát vedoucím světovým producentem jaderné energie.
Výstavbu 11 jaderných reaktorů v čínských provinciích Ťiang-su, Šan-tung, Kuang-tung, Če-ťiang a v autonomní oblasti Kuang-si čínská vláda schválila v pondělí. Předpokládá se, že výstavba potrvá zhruba pět let. Organizace BloombergNEF nedávno předpověděla, že Čína do roku 2030 předstihne v kapacitě jaderných elektráren Francii a Spojené státy, a stane se tak jedničkou na trhu.
Podle čínské asociace pro jadernou energetiku CNEA je teď v Číně v provozu 56 jaderných reaktorů, které tam pokrývají zhruba pět procent celkové poptávky po elektřině. Čínská investiční banka CITIC Securities předpokládá, že Peking bude v příštích třech až pěti letech schvalovat deset nových jaderných reaktorů ročně, píše Handelsblatt.
Česká republika nyní plánuje výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech, první by měl být dokončen v roce 2036. Dodavatelem bude jihokorejská společnost KHNP, kterou česká vláda v tendru upřednostnila před francouzskou EDF. Česko nyní provozuje celkem šest jaderných reaktorů, čtyři v Dukovanech a dva v Temelíně.
Čím víc elektromobilů brázdí české silnice, tím horlivější diskuze se vedou o nutnosti vybudování dostatečné dobíjecí infrastruktury. Na pokrytí potřeb dobíjení všech elektromobilů proudí miliony ze státní kapsy, ale i ze soukromých firem. Jaká je budoucnost dobíjecí infrastruktury v Česku?
Seriál Elektromobilita: Česko má mít 35 tisíc dobíjecích míst. Bude to stačit?
Money
Připravili jsme pro vás užitečný přehled toho, kde hledat informace o nabíjecích stanicích pro elektromobily. A přidali jsme tipy pro nabíjení elektromobilu v Praze.
Seriál Elektromobilita: Kde hledat nejbližší nabíjecí stanice a další užitečné aplikace pro majitele elektroaut
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.