Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čína podporuje ruské válčení. Zemi zásobuje pokročilými obráběcími stroji

Obráběcí stroj (ilustrační foto)
iStock
 ČTK

Vývoz pokročilých obráběcích strojů z Číny do Ruska se od invaze na Ukrajinu v jedné z důležitých kategorii zvýšil desetinásobně. Čínští výrobci nyní dominují obchodu s vysoce přesnými zařízeními počítačového numerického řízení (CNC), které jsou klíčové pro ruský vojenský průmysl, uvedl britský list Financial Times.

Prudce rostoucí vývoz zařízení CNC, která umožňují mimořádně přesné frézování kovů, se stal hlavní obavou pro spojence Ukrajiny. Spojenci se totiž snaží omezit přístup Ruska k tomuto vybavení.

V červenci, což je poslední dostupný ověřitelný údaj, čínští výrobci dodali podle ruských celních údajů stroje CNC v hodnotě 68 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). To představuje prudký růst z hodnoty 6,5 milionu dolarů v únoru 2022, kdy Moskva zahájila invazi na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Válka se přesune na Krym, čeká nás bitva o Černé moře

Těžiště války na Ukrajině bude v nadcházejícím roce Krymský poloostrov a s ním související bitva o Černé moře, uvedl v rozhovoru s časopisem The Economist ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pro Ukrajinu je podle něj zásadní snížit počet ruských útoků z tohoto směru. Odmítl, že by Rusko momentálně vítězilo, a vyzval spojence k pokračování pomoci.

Přečíst článek

Odborný asistent z Rajaratnam School of International Studies (RSIS) v Singapuru Michael Raska uvedl, že vývoz strojů CNC je příkladem toho, jak jsou Čína a Rusko vtahovány do prohlubujícího se vojensko-průmyslového partnerství. „Čína a Rusko sdílejí stejný politický záměr, kterým je vyzvat Spojené státy a postavit se jim,“ řekl Raska. „Faktem je, že Rusko bylo odstřiženo od dovozu evropských strojů, a nezbývá mu nic jiného, než spoléhat na Čínu.“

Celní výkazy ukazují, že stroje CNC čínského původu tvořily v červenci 57 procent hodnoty ruského dovozu, zatímco před válkou to bylo jen 12 procent. Moskva také nadále dováží velké množství těchto strojů vyrobených na Tchaj-wanu a v Jižní Koreji.

Dříve EU, nyní Čína

EU byla v minulosti hlavním dovozcem strojů CNC do Ruska. Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu však dovoz z EU prudce klesl. V listopadu pak Washington uvalil rozsáhlé sankce na všechny významné ruské dovozce strojů CNC. Čínským firmám, které nadále obchodují s ruskými dovozci, nyní hrozí ze strany USA kroky, které by ohrozily jejich schopnost obchodu na jiných trzích.

Čína tvrdí, že do Moskvy nedodává smrtící zbraně, a popírá, že by podporoval válečné úsilí svého souseda. Zároveň odmítá použití sankcí. Dodávky produktů, včetně strojů, spotřebního zboží a automobilů z Číny pomáhají udržovat ruskou ekonomiku zasaženou sankcemi. Čínský prezident Si Ťin-pching v říjnu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že roční obchod mezi oběma zeměmi dosáhl rekordních téměř 200 miliard dolarů.

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruské továrny vyrábí ostošest navzdory sankcím. Táhnou je vládní zakázky na armádu

Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v prosinci rostla nejrychlejším tempem skoro za sedm let, objem nových exportních zakázek nicméně druhý měsíc za sebou klesl. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global. Růstu v průmyslu teď vydatně pomáhá zbrojní výroba.

Přečíst článek

Analytik organizace zabývající se analýzou konfliktů C4ADS Allen Maggard uvádí, že stroje CNC mohou vyrábět z kovu a jiných tuhých materiálů složité součástky rychle a se stálým stupněm přesnosti a preciznosti. Díky těmto vlastnostem jsou obráběcí stroje CNC obzvláště cenné pro armádní výrobu. Podle analýzy Financial Times někteří čínští dodavatelé mají silné vazby na čínskou armádu.

Není ale jasné, jak Rusko dovezené čínské stroje CNC využilo. Maggard se domnívá, že ruské zbrojovky teprve začínají tyto čínské obráběcí stroje používat.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme