Čína pošle na podporu domácího polovodičového průmyslu obří balík peněz
Čína se chystá vytvořit nový investiční fond, který by měl shromáždit 300 miliard jüanů (zhruba 920 miliard korun) na podporu domácího polovodičového průmyslu. Peking tak stupňuje své úsilí dohnat v tomto odvětví Spojené státy a další konkurenty.
Jednou z hlavních oblastí pro investice z tohoto státem podporovaného fondu budou podle zdrojů zařízení k výrobě čipů, informovala agentura Reuters, která se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Vytvoření fondu už schválily příslušné čínské úřady. Čínské ministerstvo financí do něj podle jednoho ze zdrojů hodlá vložit 60 miliard jüanů, další přispěvatelé do fondu zatím nejsou známi.
Nový fond by měla zřídit státní společnost China Integrated Circuit Industry Investment Fund, která už v letech 2014 a 2019 vytvořila dva podobné fondy. První podle vládních zpráv shromáždil zhruba 139 miliard jüanů a druhý 200 miliard jüanů. Do těchto fondů kromě ministerstva financí vložily peníze také velké státní podniky, například finanční společnost China Development Bank Capital, tabáková firma China National Tobacco Corporation a telekomunikační operátor China Telecom.
Španělská automobilka Seat, která je součástí koncernu Volkswagen, nebude do budoucna výrobcem klasických automobilů, ale soustředí se na výrobu elektromobilů značky Cupra. Název značky Seat nezmizí, ale skupina Volkswagen pro něj najde novou roli. V rozhovoru s britským automobilovým časopisem Autocar to na mnichovském autosalonu IAA Mobility řekl šéf značky VW Thomas Schäfer.Automobilka Seat v rámci Volkswagenu skončí s klasickými auty. Soustředí se na elektromobily Cupra
Zprávy z firem
Fondy poskytly finance dvěma největším čínským výrobcům čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation a Hua Hong Semiconductor, dodavateli paměťových čipů Yangtze Memory Technologies a řadě menších firem.
Čínský prezident Si Ťin-pching už delší dobu vyzývá k tomu, aby Čína dosáhla v oblasti polovodičů soběstačnosti. Tlak na dosažení soběstačnosti v posledních letech zvýšila série amerických restrikcí na polovodičový export do Číny, kterou Washington zdůvodňuje obavami, že Peking by mohl využít vyspělých čipů k posílení své armády.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.