Čína utužuje vztahy s arabským světem. Přes akcie TikToku
Utužování vztahů mezi Čínou a arabským světem má nový rozměr. Šéf bezpečnosti Spojených arabských emirátů Tahnoun bin Zájid Al Nahján koupil podíl v sociální síti TikTok. Ta je přitom západním světem čím dál více kritizovaná za údajné špionážní praktiky a USA uvažují o jejím zákazu.
Kolem sociální sítě TikTok je opět rušno. Podíl v hodnotě přesahující 100 milionů dolarů v něm koupil syn zakladatele Spojených arabských emirátů Tahnoun bin Zájid Al Nahján, který je šéfem bezpečnosti SAE.
Jeho společnost G42 koupila podíl v provozovateli TikToku ByteDance od stávajících akcionářů. Aktuální prodej tak ByteDance podle agentury Bloomberg ohodnotil na 220 miliard dolarů. To je přitom znatelně méně oproti poslední vlně odkupů akcií ByteDance, kdy se udávala hodnota společnosti 300 miliard dolarů.
Tím však zajímavost a význam transakce teprve začíná. Odehrává se totiž v situaci, kdy se TikTok stává předmětem doslova geopolitických změn.
Čínská sociální síť TikTok plánuje otevřít dvě nová datová centra v Evropě. Tento krok by mohl zmírnit obavy o bezpečnost dat uživatelů a zmírnit tlak regulačních orgánů na firmu. Na blogu to oznámil manažer firmy pro evropské aktivity Rich Waterworth.TikTok se snaží ujistit vlády, že citlivé údaje chrání. Datová centra otevře v Evropě
Zprávy z firem
Bezpečnostní hrozba?
Ještě před pěti lety, kdy se TikTok začal usazovat v mobilních telefonech západních celebrit, šlo o zábavnou aplikaci, na níž si lidé sdíleli videa, kde tančí. Již tehdy však odborníci tušili, že algoritmus TikToku je unikátní. I proto mělo o sociální síť zájem hned několik technologických gigantů, včetně Microsoftu a Oraclu.
Zároveň ale začaly nejprve americké úřady řešit, že TikTok může čínská vláda zneužívat pro různé postranní účely, a to od špionážních až po šíření kulturních válek a dezinformací. V uplynulých dnech vydal varování před používáním TikToku také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Evropský parlament zakáže svým zaměstnancům používat na služebních telefonech čínskou sociální síť TikTok s odkazem na možné bezpečnostní hrozby. Agentuře Reuters to prozdradil nejmenovaný unijní činitel. Zaměstnanci nebudou smět TikTok používat ani na soukromých zařízeních, na nichž mají zároveň nainstalované pracovní aplikace.Tažení proti TikToku. Evropský parlament se ho chystá zakázat zaměstnancům
Enjoy
„Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok,“ stojí v prohlášení NÚKIB.
Ekonomické a geopolitické boje mezi Čínou a USA v současnosti vrcholí. A Čína se snaží šířit svou ekonomickou sílu do regionů, kde USA tradičně mnoho příznivců nemají. Tedy zejména do zemí Perského zálivu či Afriky.
I proto je aktuální vstup šéfa emirátských špionů, jak se Tahnoun bin Zájid Al Nahján přezdívá, do ByteDance zvlášť pikantní.
Šejkové na nákupech firem
A zdaleka nepůjde o jediný nákup, který šejk Tahnoun uskuteční. Jeho společnost G42 založila fond 42XFund, který by měl mít k dispozici deset miliard dolarů na nákupy technologických společností na emerging markets. Investičním šéfem fondu je se nedávno stal Jason Hu, který byl investičním ředitelem v čínském e-commerce gigantu JD.com.
Myslel si, že je jako obchodník na finančních trzích neporazitelný. Jeho portfolio mělo v jednu chvíli hodnotu 1,5 milionu dolarů. O vše ale přišel. A nyní pracuje v lahůdkářství v Las Vegas za v přepočtu 300 korun na hodinu.S akciemi hrál ruletu. Před rokem byl dolarovým milionářem, teď prodává v lahůdkách
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.