Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Číňané nakupují smartphony jak zběsilí, ale jen vlastní značky. Na Apple zanevřeli

Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles
ČTK
 ČTK

Odbyt chytrých telefonů v Číně se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,3 procenta na 71,6 milionu, odbyt přístrojů od americké společnosti Apple však na čínském trhu utrpěl devítiprocentní propad, uvedla analytická společnost International Data Corporation (IDC).

Čínský trh s chytrými telefony podle IDC vykázal růst již šesté čtvrtletí za sebou. Jeho vyhlídky nyní nicméně zastiňují obchodní spory mezi Čínou a Spojenými státy, které by mohly vést k růstu nákladů a k omezování spotřebitelských výdajů, upozorňuje IDC.

Jedničkou na čínském trhu s chytrými telefony se v prvním čtvrtletí stala domácí společnost Xiaomi, jejíž odbyt se zvýšil o téměř 40 procent na 13,3 milionu přístrojů. Firma se podle IDC vrátila do čela trhu po téměř deseti letech. K jejímu růstu výrazně přispěly vládní subvence na podporu prodeje chytrých telefonů.

Apple bez medaile

Také další tři příčky patřily domácím výrobcům. Americký konkurent Apple obsadil až páté místo, jeho odbyt klesl o devět procent na 9,8 milionu telefonů. „Apple klesl, protože jeho prémiová cenová struktura mu bránila těžit ze subvencí,“ uvedla IDC.

Čínská vláda ve snaze podpořit domácí poptávku začala spotřebitelům při nákupu chytrých telefonů a některých dalších elektronických zařízení levnějších než 6000 jüanů (zhruba 18 tisíc korun) vyplácet příspěvek ve výši 15 procent kupní ceny.

Americký prezident Donald Trump

S Trumpovými cly přichází korupční kapitalismus, tvrdí demokraté

Desítky demokratických zákonodárců varují, že obchodní agenda prezidenta Donalda Trumpa zaměřená na cla začíná rychle připomínat „zkorumpované schéma na obohacení vládních úředníků a těch, kteří jsou k nim loajální“.

Přečíst článek

Ruská armáda

Číňané dodávají Putinovi zbraně, uvedl Zelenskyj

Ukrajina má podle prezidenta Volodymyra Zelenského informace, že Čína dodává zbraně do Ruska a že zástupci Číny jsou v Rusku zapojeni do výroby některých zbraní. Podle agentury Reuters uvedl, že Čína dodává Rusku dělostřelectvo a střelný prach. Neupřesnil ale, zda jde o dělostřelecké systémy nebo o dělostřeleckou munici.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme